Nádraží

Cestující čeká zmatek na nádražích. Zmizí čísla nástupišť!

Cestující čeká zmatek na nádražích. Zmizí čísla nástupišť!
Zdroj: Profimedia

Místo nástupišť koleje. Tak chce změnit Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) označování míst, kam přijíždí vlaky. Změna by se měla na větší česká nádraží promítnout do několika málo let. Záměr přečíslování rozdělil veřejnost na dva tábory příznivců a odpůrců.

SŽDC o změně rozhodla už v létě roku 2017 ve směrnici číslo 118. Od té doby prošla změnou označení nástupních a výstupních míst vlaků třeba na nádraží ve Veselí nad Moravou nebo v Berouně, píše web zdopravy.cz.

Podle portálu tím SŽDC reaguje na evropský trend. "Jedná se o převzetí evropské metodiky organizace stanic," řekl mluvčí SŽDC Marek Iliaš.

Reálně to tak znamená, že z informačních tabulí zmizí čísla nástupišť a ty následně nahradí pouze čísla kolejí. Ty budou číslované od hlavní přístupové cesty k nádraží, například od výpravní budovy nebo hlavního vstupu do podchodu. Podobný systém přitom už dlouhou dobu funguje třeba na Masarykově nádraží v Praze.

Související obsah


Už od 1. července čeká změnu nádraží v Plzni, které před nedávnem prošlo náročnou rekonstrukcí. "Přechod na nový systém má trvat zhruba tři týdny, bude nutné vyměnit informační tabule a staniční hlášení. Po tuto dobu budou ve stanici k dispozici koordinátoři dopravy jak ze strany dopravce, tak z naší," dodal Iliaš.


Pražské hlavní nádraží by se přečíslování mělo dočkat nejdříve v roce 2020, kdy je v plánu vybudování podchodu na Žižkov a rekonstrukce několika zbývajících nástupišť.

Související obsah


Veřejnost podle prvních ohlasů změnu vnímá rozporuplně. V komentářích na webu zdopravy.cz se k tématu rozjela bouřlivá diskuze. "Absolutní absurdistán," komentoval Pavel.

V diskuzi se ale povětšinou objevovali spíše zastánci přečíslování. "To je změna, po které volám již roky," napsal Michal a přidal se k němu další komentující: "No hurá, změna k lepšímu."

nor TN.cz

K tématu Nádraží

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz