Volání

Češi a volání v cizině: Za kolik je a vyplatí se koupit místní SIM kartu?

Češi a volání v cizině: Za kolik je a vyplatí se koupit místní SIM kartu?
Zdroj: Thinkstockphotos

Sezóna letních dovolených je za dveřmi a drtivá většina Čechů si s sebou kromě oblečení, plavek a opalovacích krémů přibalí také mobily. Průzkum Sazkamobilu nicméně ukázal, že řada Čechů v pravidlech volání ze zahraničí stále "plave". A neznalost se může pořádně prodražit.

V průzkumu 86 procent dotázaných přiznalo, že nejčastěji cestují do zemí Evropské unie. Skoro sedmdesát procent z nich přitom zároveň dodalo, že neví, jak volání v rámci EU vlastně funguje.

A to i přesto, že ceny za volání jsou v celé Evropě sjednocené už od roku 2017. "Donedávna dělal zmatek i takzvaný roamingový paradox, kdy například hovor z české SIM karty z Německa na jinou evropskou SIM kartu vyšel levněji než tentýž hovor provedený z území ČR," uvádí Sazkamobil.

Související obsah

I to už je ovšem minulost, od půlky května jsou totiž v celé EU ceny za volání do jiných zemí Evropy zastropované na 5,90 korun za minutu, takže například není problém zkontrolovat, jestli prarodiče s vnoučetem dorazili k moři v Itálii v pořádku. 

Z průzkumu také vyplynulo, že Češi jsou při telefonování ze zahraničí velmi opatrní a útratu si hlídají - čtyři pětiny z nich pak proto vyúčtování nezaskočí. Někteří cestovatelé si dokonce před odjezdem pořídí simku s kreditem, aby útratu náhodou "nepřešvihli".

Jako za domácí ceny přitom voláme z většiny oblíbených dovolenkových destinací - Itálie, Řecka, Chorvatska, Španělska nebo Bulharska.

Obzvlášť opatrní by při volání měli být turisté na Kypru nebo na některých řeckých ostrovech - může se totiž stát, že se telefon přihlásí do turecké sítě. A ceny za volání či smsky pak letí strmě nahoru.

Související obsah

To samé platí pro Egypt či Tunis, ale také pro Švýcarsko, které je sice obklopené státy EU, ale za volání nebo data se tu platí řadově vyšší ceny než třeba v Německu či Rakousku.

Pokud si chcete zkontrolovat, kolik stojí služby ve vámi vybrané destinaci, využijte stránky operátorů věnované právě roamingu (O2, T-Mobile, Vodafone)

Pokud dumáte nad tím, zda se vyplatí pořídit si "simku" přímo v zemi, do které jedete, jednoznačná odpověď neexistuje. "Pokud chcete jen zavolat domů, že jste v pořádku dorazili, případně si před zpáteční cestou domluvit odvoz z letiště, tak se vám to nevyplatí," zamýšlí se odborník na telekomunikace Rostislav Kocman.

Zároveň upozorňuje, že hovory domů se v dnešní době dají vyřídit po internetu, například přes hotelovou wi-fi. "Pokud ale víte, že budete na dovolené hodně volat na místní čísla nebo potřebujete mobilní data, tak se vám pořízení místní SIM karty vyplatí v podstatě vždy," radí Kocman. 

Jen počítejte s tím, že pokud například nevyčerpáte v exotice všechna data na kartě, nejspíš ji v Česku už nijak nezužitkujete.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz