Domácí

Boj za mobilní data pokračuje! Operátoři je prý nabízí levně

Začal boj o mobilní data. Premiér Babiš svolal ředitele čtyř operátorů - tří současných a jednoho, který by mohl na tuzemském trhu vytvořit konkurenční prostředí. Operátoři tvrdí, že neprodávají tak drahá data, jak vyplývá z průzkumů, protože je lidem nabízejí za podpultové ceny. Důkaz mají vládě předložit do týdne.

"Čím méně se těch dat používá, protože se jim vyhýbáme, no tak tím vlastně nepřispíváme k tomu, aby byla levnější," řekla ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková. Tato slova zvedla ze židle nejen obyvatele České republiky, ale také samotného premiéra. Začal tedy vyjednávat sám. V úterý ráno se sešel s řediteli významných mobilních operátorů.

"Nám se samozřejmě nelíbí ty tarify, ta data jsou stále velice drahá, v porovnání s Evropou. Oni tady vydělávají obrovské peníze, za pět let 55 miliard a ještě investují, ale to není argument pro to, abychom měli drahá data," vysvětlil premiér Andrej Babiš.

Operátoři ale stále trvají na tom, že jejich ceny neustále klesají, protože nenabízejí lidem ceny uvedené například na webových stránkách, ale dávají klientům ceny podpultové.

Související obsah

"Uvidíme konečně reálně za ně, protože tvrdí, že ty ceny jsou úplně jinak, že klesají, my to nevidíme z těch grafů, které tam jsou a s kterými my vlastně operujeme, takže přinesou data a uvidíme, jak se ty poměry mají," vysvětlil Vladimír Dzurilla, vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci. 

Hnutí ANO už také navrhlo novelu, která má podmínky pro zákazníka zlepšit. "Týká se zrychlení toho přechodu, potom vlastně možnost navštívit jenom toho nového operátora, rozšíření, což je důležitý bod i na tu ochranu na živnostníky a vlastně zrušení dvouleté fixační doby, resp. tzv. pokuty," uvedl poslanec Patrik Nacher (ANO).

Související obsah

"Je smutné, že čeští občané poslouchají už asi sedmý rok od vlády, jak je to její priorita, ale bohužel v tom nikdo nic nedělá," řekkl bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS).

Ve vyjednávání o levnějších datech bude premiér pokračovat poté, co operátoři doloží své statistiky o cenách, které lidem poskytují.

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman podepsal vyloučení Ruska a Číny z dostavby Dukovan

Prezident Miloš Zeman v pondělí podepsal zákon o nízkouhlíkové dohodě, který z dostavby jaderné elektrárny Dukovany vyřazuje firmy z Ruska a Číny. Zákon umožňuje využití technologií pouze od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996.

Píše se na Deník.cz