Milada Horáková

Její poprava rozčílila svět. Česko si připomíná smrt Milady Horákové

Česko si ve čtvrtek připomnělo 69 let od justiční vraždy političky Milady Horákové a zároveň Den památky obětí komunistického režimu. Byla to jediná žena, popravená v politických procesech padesátých let.

Je to nenápadné místo, schované za vězeňskou nemocnicí pankrácké věznice. Právě tam probíhaly popravy lidí, kterých se chtěl v 50. letech minulého století komunistický režim zbavit. Politička Milada Horáková byla jednou ze skupiny obviněných v procesu údajného záškodnického spiknutí proti republice.

"Od samého počátku poukazovala na to, co komunismus hlásal, že to jsou všechno zásady, které se protiví zásadám humanity a demokracii," řekl pro TV Nova bývalý politický vězeň a spisovatel František Šedivý.

Nebyl to první proces, kterému čelila. K trestu smrti, později zmírněnému, ji za účast v odboji odsoudili už nacisté. Praktický celou druhou světovou válku strávila ve vězení a vydržela i mučení gestapa.

"Ty výslechy byla tak kruté, že měla na rukou, ještě když byla propuštěna, hluboké jizvy," prozradil Šedivý.

Související obsah

Žena skrývající jizvy po poutech, bojovala za rovnoprávnost žen, za práva sociálně slabých a otevřeně se hlásila k odkazům Masarykovy první republiky. STB ji zatkla v září 1949. V devítidenním procesu byla spolu s dalšími odsouzena k trestu smrti provazem.

"Ve večerních hodinách, den před popravou, ji navštívila její sestra Věra Tůmová s manželem Josefem a s dcerou Janou. To bylo velmi silné pro doktorku Horákovou," připomněl vedoucí Kabinetu dokumentace a historie Vězeňské služby Aleš Kýr.

Související obsah

Proti rozsudku protestovaly světové osobnosti jako Albert Einstein nebo Winston Churchill. Marně. I přes odpor světové veřejnosti prezident Gottwald odmítl udělit Miladě Horákové milost a poslal ji na šibenici v pankrácké věznici. Místa, kde stály šibenice, se podařilo identifikovat teprve po Sametové revoluci.

vbo, Aleš Vašíček, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz