Zpravodajství

Prokurátorka odsouzená za justiční vraždu Horákové OPUSTILA vězení

Bývalá komunistická prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová dostala milost od prezidenta Václav Klause a v úterý podvečer opustila věznici ve Světlé nad Sázavou.

Ve věznici si odpykala už více než rok ze svého tříletého trestu. "Prezident přihlédl k vysokému věku odsouzené, k tomu, že část trestu již vykonala, a k jejímu zdravotnímu stavu," zdůvodnil milost Ochvat.

PODÍVEJTE SE:

Reportáž TV Nova o udělení prezidentské milosti Brožové-Polednové


Bývalá prokurátorka opustila brány věznice hned v úterý po 21. hodině. "Moc se těším na Vánoce. Jsem naštvaná, že jsem tu vůbec musela sedět,“ řekla při odchodu. Poté nasedla do auta a odjela domů do Plzně.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Vrchní soud potvrdil zkrácení trestu prokurátorky Polednové
 

Devětaosmdesátiletá Brožová-Polednová byla za podíl na justičních vraždách v procesu s Miladou Horákovou v roce 1950 odsouzena k 6 letům odnětí svobody, do vězení nastoupila loni na jaře.

Krajský soud v Hradci Králové ale letos v únoru rozhodl, že na Brožovou-Polednovou se vztahují tři prezidentské amnestie z let 1953, 1955 a 1990. Každá z nich by podle výkladu soudu měla Brožové-Polednové zmírnit trest o dva roky, proti tomu se ale postavili žalobci. Vrchní soud ji následně snížil trest na tříletý.
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA O PŘÍPADU POLEDŇÁKOVÉ:


 

O milost pro Polednovou žádala už v roce 2008 kvůli věku a špatnému zdraví nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká, Klaus jí ale nevyhověl. Hrad pak však údajně inicioval nové řízení a prověření platnosti amnestií.
 

Brožová-Polednová je zatím jedinou odsouzenou účastnicí z vykonstruovaných procesů z 50. let. Odsouzená byla za podíl na justiční vraždě političky Milady Horákové a dalších lidí z roku 1950.
 

Podle tehdejší obžaloby připravovala Horáková jako hlava spikleneckého centra návrat ke kapitalismu, spolupracovala s dalšími "zrádci režimu" a nepřátelským agentům předávala důležité informace. V procesu s Horákovou bylo odsouzeno dalších 12 lidí, tři z nich k trestu smrti.
 

PSALI JSME:

Advokát požádal o přerušení trestu komunistické prokurátorky
 

Na místo prokurátora byla Polednová dosazená komunistickou stranou, ačkoliv neměla žádné právnické vzdělání. Absolvovala pouze dvouletou Právnickou školu pracujících. Podle historiků byla do procesu s Horákovou vybraná kvůli tomu, aby obviněnou političku a další dvě ženy nesoudil muž a nevzbudily u veřejnosti lítost. Polednová se angažovala i pro odmítnutí milosti pro Horákovou u prezidenta republiky a účastnila se její popravy ve věznici na Pankráci.
 

Poprvé byla za podíl na justičních vraždách obviněna v roce 2006, ale tehdy státní zástupce vrátil případ k došetření. O rok později, v červenci 2007 byla obviněná podruhé na základě nově objevených materiálů v Národním archivu.
 

K nepodmíněnému trestu v délce osmi let byla Brožová-Polednová následně odsouzená 1. listopadu 2007. Vrchní soud v Praze ale 10. února 2008 rozhodl, že čtyřnásobná justiční vražda z roku 1950 je promlčena, a tím tak Brožovou osvobodil. Nejvyšší státní zástupkyně však případ vrátila vrchnímu soudu k posouzení a 11. září 2008 byla Brožová odsouzena k šesti letům odnětí svobody nepodmíněně.
 

K výkonu trestu nastoupila do věznice ve Světlé nad Sázavou 19. března 2009. Její právní zástupce oznámil, že podá ústavní stížnost, ale tu v červenci 2009 Ústavní soud odmítl a definitivně tak potvrdil šestiletý trest vězení. Následně soud zamítl žádost o přerušení výkonu trestu kvůli jejímu vysokému věku a špatnému zdravotnímu stavu.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz