Včely

Vzácný úkaz v Praze! V parcích se objevila obří včela samotářka!

Vzácný úkaz v Praze! V parcích se objevila obří včela samotářka!
Zdroj: Twitter/ @UEBavcr

V pražském Suchdole se objevil poměrně vzácný druh obří včely drvodělky. Objevili ji vědci v areálu Akademie věd České republiky.

O obří včele informoval Ústav experimentální botaniky AV ČR na svém twitterovém účtu. "Tahle obří včela nám poslední dobou létá na kytky u skleníku v areálu Akademie věd ČR v Praze-Suchdole. Zřejmě drvodělka fialová nebo potulná, což jsou až 3 cm velké samotářské včely s kovově modravými křídly. Pěkný kousek," uvedli.


Drvodělky patří mezi vůbec největší příslušníky čeledi včelovitých. Díky své robustnosti připomínají spíš čmeláky, na těle však nemají tolik chmýří. Jde o člověku neškodný hmyz, který zimuje ve škvírkách nebo dutinách, přes léto dle webu natura-opava.cz si samičky samy vrtají vlastní hnízdní komůrky.

Související obsah

 

Stejně jako známé včely medonosné drvodělky opylují květy. Drvodělky jsou však na rostliny velmi vybíravé a preferují spíše jižní rostliny. I proto u nás nejsou tolik rozšířené.

nor TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala dopravní nehoda

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala v pátek večer dopravní nehoda dvou osobáků. Komunikace je na 70. km uzavřena.

Píše se na Deník.cz