Nejvyšší státní zastupitelství

Reformu zastupitelství chce i Senát. Zeman by návrhy sloučil

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman jednal se senátory o jejich návrhu novely zákona o státních zastupitelstvích. V legislativním procesu jsou přitom nejméně další dva podobné návrhy. Zeman by všechny sloučil do jednoho, senátoři ale chtějí nejdříve přijmout to nejdůležitější.

Senátoři projednali svůj návrh na novelu zákona, podle níž už by vláda nemohla odvolávat nejvyššího státního zástupce, v polovině června. Poté putoval do ústavně-právního výboru, který ho upravuje i na základě rozhovorů se státními zástupci.

Ve středu se kvůli novele senátoři sešli s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem a také vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Výsledky schůzky pak na tiskové konferenci prezentoval předseda výboru Miroslav Antl, který byl sám státním zástupcem.

"Probírali jsme pozměňovací návrhy a zjistili jsme, že nepanuje úplná shoda. Projednali jsme především to, jak by měl systém nově fungovat, ale také kolikastupňová struktura státních zastupitelství by měla být a jak dlouhá by měla být funkční období či přechodná doba," uvedl Antl.

Senátoři podle něj chtějí co nejdříve přijmout úpravu "zásadních bodů" a nehodlají proto čekat na projednání návrhu, který ministryně spravedlnosti Marie Benešová představila před dvěma týdny. "Vládní návrh je širší a jsou v něm body, které budou podrobeny širší diskuzi," vysvětlil Antl.

Související obsah

Senátoři by rádi svůj návrh legislativním procesem "protlačili" co nejrychleji, aby začal platit už od roku 2020. Benešová dříve uvedla, že vládní novela by mohla fungovat od roku 2022.

I nejvyšší státní zástupce má prý problém se v návrzích, představených v posledních týdnech, orientovat. "Já bych si velice přál, aby ty návrhy byly směřovány jednou ambicí - jak zlepšit fungování soustavy státního zastupitelství a jakým způsobem ji udělat nezávislejší," prohlásil Zeman.

Zároveň žalobce uvedl, že by podle něj stálo za to, aby se v určitém momentu všechny návrhy sloučily. "A poté by se vypořádaly připomínky k jednomu návrhu," doplnil Zeman, pro kterého je zásadním bodem diskuze funkční období a způsob volby státních zástupců.

Související obsah

Jak návrh senátorů, tak ten vládní, obsahuje také pasáž, podle které by už nemohl být nejvyšší státní zástupce odvolán vládou. Právě obavy, že by ministryně Benešová mohla kvůli kauze Čapí hnízdo, v níž figuruje premiér Andrej Babiš, odvolat Zemana z funkce, přitom podnítily rozsáhlé demonstrace. Naposledy se na Letenské pláni kvůli požadované demisi Benešové a Babiše podle odhadů sešlo zhruba 280 tisíc lidí.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Nejvyšší státní zastupitelství

Důležité Události

Píše se na Deník.cz