Zahraničí

Invaze ještěrů! Úřady na Floridě vyzývají obyvatele k zabíjení nového druhu

Invaze ještěrů! Úřady na Floridě vyzývají obyvatele k zabíjení nového druhu
Zdroj: Profimedia

Na Floridě mají problém s premnoženými invazivními leguány, úřady proto povolily lidem, aby je zabíjeli. Mohou to dělat jak na svých pozemcích, tak i na veřejných místech.

Leguáni se na jižní Floridě, kde jsou invazivním druhem, množí velmi rychle. Situace zašla tak daleko, že úřady povolily lidem ještěry zabíjet. Informovala o tom agentura AP.

"Majitelé domů nepotřebují povolení k zabíjení leguánů na svých pozemcích. Komise Floridy pro volně žijící zvířata majitele domů vybízí, aby zabíjeli leguány zelené na svých pozemzích kdykoliv to bude možné. Zvířata dále mohou být zabíjena bez povolení na 22 veřejných prostranstvích," uvedla Komise Floridy pro volně žijící zvířata (FWC) ve své oficiální zprávě.

Leguáni nejsou nebezpeční ani agresivní, poškozují ale vodní hráze, chodníky, zeleň a jsou schopni vyhrabat dlouhé tunely. Mohou také přenášet bakterie salmonely.

Související obsah

Podle komise leguáni zelení mohou naklást ročně až 80 vajec, teplé klima na jižní Floridě jim velmi svědčí. Není to ale jejich přirozené prostředí - jejich domovem je střední Amerika, tropické části Jižní Ameriky a některé karibské ostrovy.

Na Floridu se dostali jako domácí mazlíčci, stejně jako další invazivní druh krajta tmavá. Ve volné přírodě je hotovou katastrofou - velcí hadi totiž v USA nemají žádné přirozené predátory, s výjimkou aligátorů.

sei, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz