Letadlo

Češi z Tenerife odletěli s denním zpožděním! Potíže přibývají

Do Prahy s téměř 24hodinovým zpožděním dorazilo 146 českých turistů z ostrova Tenerife. Jejich let byl odložen kvůli technické závadě na letadle. Někteří z nich potvrdili TV Nova, že budou po letecké společnosti Smartwings žádat finanční kompenzaci. Ta ale tvrdí, že se o cestující řádně postarala.

Odletět z Tenerife měli v pátek kolem 17. hodiny a po čtyř a půl hodině letu dorazit domů. Místo toho si dovolenou o den nechtěně prodloužili. Do Prahy nakonec dorazili v sobotu krátce před 20. hodinou. "Budu žádat o odškodnění, protože na to máme všichni nárok," prohlásila cestující Iva Polenová.

To, že mělo letadlo v 19:53 dorazit, ale nevěděli ani na letišti v Praze. Ani na obrazovce, která monitoruje všechny přílety, nebylo jediné slovo o tom, kdy přiletí. "V informacích není nic, a když jsem telefonoval, tak mi řekli, že už přiletělo," popsal jeden z čekajících na letišti.

"Po 22 nebo 23 hodinách… Jsme vyčerpaní," přiznal cestující. "Vzhledem k tomu, že jsem letěla i s pejskem, to bylo náročný," uvedla další turistka. "Nechali nás 20 minut čekat, že je plnej vzdušnej prostor, pak pilot řekl, že se nepodařilo vykomunikovat opravu nějaké součástky, tak nás nechali čtyři hodiny čekat v letadle," doplnila jiná.

Související obsah

Před plánovaným odletem do Prahy se u letounu vyskytla závada na palubním počítači. "Naštěstí se cestovky dobře postaraly o ubytování a následný převoz na letiště. Termín se měnil třikrát, letecká společnost z mého pohledu zcela selhala," uvedl cestující Aleš Herman.

Jenže podle letecké společnosti Smartwings to byla právě ona, kdo se postaral o všechny cestující a zajistil jim náhradní ubytování. "Odstranění závady si vyžadovalo dopravu příslušného náhradního dílu na ostrov Tenerife. O cestující jsme se postarali a zajistili jsme přes noc všem ubytování na hotelu a opakovaně občerstvení," sdělila mluvčí aerolinek Vladimíra Dufková.

Smartwings není zdaleka jedinou společností, kterou výpadek letounů Boeing 737 Max postihl. Pro letní sezónu nakoupil 16 nových strojů, které ale kvůli celosvětovému zákazu stále nesmí do vzduchu.

Související obsah

Aerolinky to řeší pronájmem letadel od jiných dopravců. Třeba na posílení kapacity nedělní linky na ostrov Kréta společnost nasadila jedno z nejmodernějších letadel, dálkový Airbus A350.

Boeingy 737 se měly na nebi objevit v červenci, to se ale nestalo. Dopravci po celém světě proto usilují o prodloužení pronájmů letadel, kterými dočasně odstavené typy nahrazují, a to o půl roku.

Jana Schillerová/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz