Schůzka

Zeman nakonec Staňka odvolá, ČSSD se poradí o dalším postupu

Vládní krizi se zřejmě podle vyjádření Jana Hamáčka podařilo prolomit, prezident se rozhodl, že Antonína Staňka odvolá k 31. 7. Ve čtvrtek se sice premiérovi Andreji Babišovi nepodařilo prezidenta Miloše Zemana přesvědčit, v pátek odpoledne se ale o to samé pokusil předseda ČSSD Jan Hamáček, kterého do Lán doprovodil Staněk, a zdá se, že byl úspěšnější než premiér.

Byla to jedna z posledních šancí, jak ukončit vládní krizi, která koalicí ČSSD a ANO zmítá už několik týdnů. A to právě kvůli postoji Zemana, který Staňka nadále ponechával v úřadu.

A to navzdory tomu, že podle části politiků i právních expertů má hlava státu povinnost ministra odvolat a jmenovat jeho nástupce bez zbytečného odkladu.

Jenže to právě Zeman odmítal udělat - místopředseda ČSSD Michal Šmarda, který má Staňka nahradit, podle něj není dobrý kandidát.

Hamáček se v pátek dopoledne setkal s premiérem Andrejem Babišem. "Řeší se hlavně nominace pana Šmardy a my budeme v kontaktu, takže určitě uvidíme jak dopadne schůzka u pana prezidenta," uvedl Babiš. 

Související obsah

Premiér vidí problém hlavně v nominaci Michala Šmardy na post ministra kultury. S prezidentem o tom mluvil ve čtvrtek něco přes hodinu a ani tahle schůzka nepřinesla žádný výraznější posun.

Prezident Zeman se po páteční schůzce s Hamáčkem a Staňkem rozhodl změnit názor a nakonec ministra kultury odvolat, k tomu by mělo dojít 31. 7., ještě to ale nutně neznamená, že je vladní krize u konce.

O pokračování kabinetu se s největší pravděpodobností rozhodne na začátku příštího týdne, kdy zasedne vedení ČSSD. To má řešit právě setrvání ve vládě. Podle Staňka a Hamáčka také není ještě jisté, zda ČSSD bude i nadále trvat na Šmardovi, o kandidátovi na post ministra kultury se rozhodne také na zasedání.

  

Hamáček a Babiš řešili s prezidentem konec Staňka už minulý týden. Připomeňte si schůzku v reportáži TV Nova:

pez/František Bůžek, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz