Domácí

Mars je blízko u Země, z těchto hvězdáren se dá pozorovat. PŘEHLED

Mars se v úterý na příštích 15 let nejvíc přiblížil k Zemi. Na obloze bude čtvrtá planeta Sluneční soustavy dobře vidět celou noc a pozorovat ji půjde i v příštích dnech. Přinášíme přehled hvězdáren napříč Českem, odkud si tuhle vesmírnou podívanou užijete naplno.

Mars se přiblížil k Zemi na "pouhých" 62,07 milionu kilometrů. Od úterý až do konce týdne tak nastávají ideální podmínky k jeho pozorování.

Rudá planeta nám od roku za posledních 50 roků byla blíž pouze v letech 2003 a 2018. A až do roku 2035 se víc nepřiblíží. Na unikátní příležitost prozkoumat detaily povrchu Marsu tak lákají hvězdárny z celého Česka.

Z těchto hvězdáren se můžete tento týden podívat na Mars:

Někde se však nadšenci do vesmíru budou muset spolehnout pouze sami na sebe. Hvězdárny v Pardubicích, Hradci Králové nebo středočeském městě Žebrák kvůli epidemii koronaviru pozorování oblohy do odvolání zrušily.

Související obsah

K pozorování ale mají stačit už malé dalekohledy. V těch půjde zahlédnout třeba polární čepička z ledu na jižním pólu Marsu. "Úhlový průměr Marsova kotoučku bude činit 23,3 úhlové vteřiny a jeho jasnost se vyšplhá na -2,7 magnitudy. Po celý říjen se přitom bude na obloze nacházet v souhvězdí Ryb," popsalo brněnské planetárium na facebooku.

Dnes je Mars k Zemi nejble na dalch patnct let a to piblin 62,07 milion km. Vzhledem k tomu, e planety...

Zveejnil(a) Planetum dne ter 6. jna 2020

Povrch planety bude dobře viditelný i kvůli řídké atmosféře. Mezi pozorovatelská lákadla patří i velká tmavá plocha ve tvaru Afriky, která dostala náze Syrtis Major.

"Vzhledem k tomu, že planety neobíhají kolem Slunce v dokonalých kružnicích, nastává jejich přiblížení dříve, než se Země ocitne přesně mezi ním a Marsem. Časový interval mezi opozicí a největším přiblížením je v každém roce jiný, od rozdílu deset minut až po osm a půl dnem," vysvětlilo planetárium v Praze.

Související obsah

Dobré podmínky ke zkoumání Marsu budou i příští týden. Ve středu 14. října se totiž dostane do opozice se Sluncem a opět bude viditelný celou noc.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz