Domácí

Mars je blízko u Země, z těchto hvězdáren se dá pozorovat. PŘEHLED

Mars se v úterý na příštích 15 let nejvíc přiblížil k Zemi. Na obloze bude čtvrtá planeta Sluneční soustavy dobře vidět celou noc a pozorovat ji půjde i v příštích dnech. Přinášíme přehled hvězdáren napříč Českem, odkud si tuhle vesmírnou podívanou užijete naplno.

Mars se přiblížil k Zemi na "pouhých" 62,07 milionu kilometrů. Od úterý až do konce týdne tak nastávají ideální podmínky k jeho pozorování.

Rudá planeta nám od roku za posledních 50 roků byla blíž pouze v letech 2003 a 2018. A až do roku 2035 se víc nepřiblíží. Na unikátní příležitost prozkoumat detaily povrchu Marsu tak lákají hvězdárny z celého Česka.

Z těchto hvězdáren se můžete tento týden podívat na Mars:

Někde se však nadšenci do vesmíru budou muset spolehnout pouze sami na sebe. Hvězdárny v Pardubicích, Hradci Králové nebo středočeském městě Žebrák kvůli epidemii koronaviru pozorování oblohy do odvolání zrušily.

Související obsah

K pozorování ale mají stačit už malé dalekohledy. V těch půjde zahlédnout třeba polární čepička z ledu na jižním pólu Marsu. "Úhlový průměr Marsova kotoučku bude činit 23,3 úhlové vteřiny a jeho jasnost se vyšplhá na -2,7 magnitudy. Po celý říjen se přitom bude na obloze nacházet v souhvězdí Ryb," popsalo brněnské planetárium na facebooku.

Dnes je Mars k Zemi nejble na dalch patnct let a to piblin 62,07 milion km. Vzhledem k tomu, e planety...

Zveejnil(a) Planetum dne ter 6. jna 2020

Povrch planety bude dobře viditelný i kvůli řídké atmosféře. Mezi pozorovatelská lákadla patří i velká tmavá plocha ve tvaru Afriky, která dostala náze Syrtis Major.

"Vzhledem k tomu, že planety neobíhají kolem Slunce v dokonalých kružnicích, nastává jejich přiblížení dříve, než se Země ocitne přesně mezi ním a Marsem. Časový interval mezi opozicí a největším přiblížením je v každém roce jiný, od rozdílu deset minut až po osm a půl dnem," vysvětlilo planetárium v Praze.

Související obsah

Dobré podmínky ke zkoumání Marsu budou i příští týden. Ve středu 14. října se totiž dostane do opozice se Sluncem a opět bude viditelný celou noc.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Škoda odstavuje na dva týdny výrobu

Automobilka Škoda Auto od pondělí zastavila výrobu ve všech třech svých českých závodech. Odstavení výroby bude trvat následující dva týdny. Výjimkou bude jedna linka v závodech v Kvasinách na Rychnovsku. Při odstávce tam chce firma dokončit 10 tisíc rozdělaných aut. Důvodem utlumení výroby je nedostatek čipů.

Píše se na Deník.cz