Dům

Do domu narazil kamion, část musí strhnout. Kdo uhradí škodu?

Rodina z Lažánek na Brněnsku, které do domu naboural kamion, bude muset část budovy strhnout. Rozhodl o tom statik, podle kterého hrozí zřícení. Rodina už je čtyři měsíce bez vlastního bydlení a teď jen čeká, jestli náklady uhradí pojišťovna z povinného ručení.

Stačila chvíle nepozornosti a kamion v zatáčce vyjel ze silnice, proboural stěnu domu a zaparkoval v kuchyni manželů Zouharových. Ti měli obrovské štěstí, pár minut před nárazem odjeli i s dětmi. "V tom pokoji spává žena s dětmi, tady na tom místě si hrají děti," popisoval Jiří Zouhar.

Hasiči provizorně zakryli díry v domě, ale statika byla tak vážně narušená, že rodina přišla o střechu nad hlavou. Museli si rychle najít náhradní bydlení. Likvidátor jim navíc oznámil, že jejich pojištění nemovitosti se nevztahuje na náraz vozidla.

V nejhorších chvílích pomohli obyvatelé Lažánek, kteří začali vybírat peníze. Díky sbírce si Zouharovi mohli koupit nejnutnější věci a pronajmout náhradní byt.

Související obsah

Po čtyřech měsících je dům stále neobyvatelný. Kvůli silnému provozu dál praskají zdi a podle statika je část domu neopravitelná. "Statik rozhodl, že se bude muset zbourat ta část domu, do které naboural kamion," sdělil mluvčí blanenské radnice Ondřej Požár.

Rozhodnutí o demolici vydá úřad do konce července. Zouharovi jen doufají, že škody nakonec uhradí pojišťovna viníka nehody z povinného ručení. Obec teď usiluje o snížení rychlosti na 30 kilometrů v hodině.

Josef Svoboda/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz