řasa

Řasa z Asie zaplavila španělské pláže. Jmenuje se po Okamurovi

Řasa z Asie zaplavila španělské pláže. Jmenuje se po Okamurovi
Zdroj: Profimedia

Rybářům plní sítě a zaplavuje španělské pláže. Řeč je o řase původem z Asie, která se do Španělska rozšířila přes Gibraltarský průliv. Hrozí vážné narušení ekosystému, varují odborníci z Cádizské univerzity.

Španělským rybářům i cádizské městské radě přidělává starosti řasa Rugulopteryx okamurae, která zaplevelila tamní pláže. Objevila se minulý týden a hrozí, že naruší tamní ekosystém i ekonomiku spojenou s turismem. Na problém upozornil španělský portál El Mundo.


Cádizská městská rada už musela zaplatit 9000 eur, v přepočtu asi 230 tisíc korun, za vyčištění pláží. Podle El Mundo mají s řasou problémy i rybáři. Zatímco dříve se objevila jen občas, nyní mají řasy plné sítě a klesají jim úlovky. Rybářské svazy požadují po úřadech okamžité řešení, situaci označují za ekologickou katastrofu.


Rozšiřování řasy zůstalo dlouho bez povšimnutí, protože připomíná jinou, ve Středomoří běžnou řadu. "Rozšiřuje se rychle, protože obsazuje nové prostředí," řekl ekolog José Lucas Pérez z Cádizské univerzity (UCA) pro El Mundo.

Související obsah


Podle Pereze jsou hlavními problémy to, že se řasa rychle množí a navíc nejsou v oblasti žádná zvířata, která by se jí živila. Řasa ale není oficiálně španělskými úřady považovaná za invazivní druh, což se ovšem pracovníci univerzity pokouší změnit.


Řasu Rugulopteryx okamurae poprvé klasifikoval věhlasný japonský vědec Kintaro Okamura (1867-1935), který se specializoval na mořské řasy. Je po něm i pojmenovaná.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz