Zahraničí

Strach turistů na dovolené ve Francii. Tamní pláže zamořila toxická řasa

Strach turistů na dovolené ve Francii. Tamní pláže zamořila toxická řasa
Zdroj: Getty Images

Toxické řasy zamořily pláže v řadě francouzských letovisk. Tamní úřady je proto okamžitě uzavřely. Mnozí lidé měli po kontaktu totiž problémy s dýcháním a trápily je příznaky podobné chřipce nebo koronaviru.

Francouzské úřady potvrdily přítomnost toxických řas z rodu Ostreopsis v neděli. Přímořská města Biarritz, Bidart, Guéthary a Saint-Jean-de-Luz na jihozápadě Francie už v neděli lidem zakázala koupání v moři.


"Po poledni už byly řasy všude, proto jsme se rozhodli uzavřít všechny pláže. V této oblasti jsme nikdy nic podobného neviděli. Přicházeli za námi lidé s dýchacími problémy, bolestmi hlavy. Dokonce i plavčíkovi bylo trochu zle,“ řekl pro deník Le Figaro vedoucí enviromentálního oddělení města Biarritz Philippe Oustalet.

Související obsah


Letovisko Biarritz už však v pondělí večer na sociálních sítích informovalo, že řasy už pobřeží neohrožují a pláže jsou opět otevřené. Francouzské ministerstvo zdravotnictví však situaci stále monitoruje. Tamní úřady navíc nevylučují další omezení.


Podle šéfa zdravotní sekce mimovládní organizace Surfrider Foundation Marca Valmassoniho se řasy na pláže dostaly kvůli nedávnému vlnobití. "Cytotoxín, který obsahují, se může přenášet i vzduchem v příboji,“ vysvětlil Valmassoni.


Ten zároveň doplnil, že za častější výskyt těchto řas, které se běžně objevují v teplejších tropických vodách, mohou dle něj změny klimatu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Spalovna v pražských Malešicích bude týden mimo provoz

Ve středu zachvátil spalovnu v Malešicích požár, několik dní až týden bude mimo provoz. Shořela jedna z budov rozsáhlého areálu. Do opětovného zprovoznění spalovny se bude pražský odpad vozit na skládky v okolí metropole.

Píše se na Deník.cz