Pivo

Pivo je nealko, plánují zavést v Rusku. Nelíbí se jim omezení

Pivo je nealko, plánují zavést v Rusku. Nelíbí se jim omezení
Zdroj: Profimedia

Ruské ministerstvo průmyslu a obchodu přišlo s kontroverzní novinkou. Navrhlo zařadit pivo na seznam nealkoholických nápojů. Zatímco majitelé pivovarů návrh uvítali, ministerstvo zdravotnictví je k němu skeptické. Rusko patří mezi země s nejvyšší spotřebou alkoholu.

Pivo bylo v Rusku na seznam alkoholických nápojů připsáno až v roce 2011. Od té doby podléhá jeho prodej regulaci konzumace alkoholu. Ten se nesmí prodávat v noci, ve stáncích či na demonstracích, zákaz platí také pro alkohol v lahvích nad 1,5 litru, které v obchodech vůbec neseženete.

Ministerstvo průmyslu a obchodu teď ale šokovalo návrhem vyjmout pivo ze škatulky alkoholických nápojů. Je součástí tzv. strategie obchodního rozvoje na příštích šest let. Dokument má k dispozici agentura RBK, která také na plán ministerstva upozornila.

Úředníci ve strategickém plánu tvrdí, že by jejich návrh ohledně piva pomohl oživit trh, který je kvůli západním sankcím na hranici kolapsu. Pro prodej piva navíc podle nich platí "jedny z nejtvrdších omezení na světě" a jeho kategorizace jako alkoholického nápoje je diskriminační.

Mezi politiky vyvolala zpráva vlnu kritiky. Ministerstvo zdravotnictví ujistilo, že návrh bude pečlivě prostudován a konzultován s odborníky. Zástupce resortu uvedl, že jakákoliv opatření, která by mohla vést ke zvýšené konzumaci alkoholu, vyvolají oprávněné obavy.

Související obsah

Podle dat Světové zdravotnické organizace (WHO) z roku 2010 bylo Rusko z hlediska konzumace alkoholu na čtvrté příčce. V roce 2015 už Rusko figurovalo na 16. místě, zatímco třeba Česko se posunulo na třetí.

Podle odborníků za pokles mohou částečně západní sankce, částečně snaha vlády, která konzumaci alkoholu reguluje cenovou politikou. Není to ale snadný úkol - pokud alkohol zdraží, zvýší se počet lidí, kteří se spoléhají na nebezpečnou domácí výrobu. Zlevnění pak vede k masovým nákupům.

Majitelé pivovarů iniciativu ministerstva průmyslu a obchodu podporují. "Může se zdát, že stát plní úkol snížit spotřebu alkoholu, protože konzumace piva klesá, ale ve skutečnosti to znamená ztráty pro státní rozpočet," uvedl viceprezident petrohradského pivovaru Baltika Alexei Kedrin.

Podívejte se na reportáž TV Nova o spotřebě piva u nás: 

epa, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz