Armáda

Kvůli podezřelé smrti atentátníka zatkli nejspíš i českého generála!

Kauza kolem smrti afghánského vojáka může zasahovat do vysokých pater české armády. Naznačují to informace, které získala televize Nova. Podle nich se vyšetřování týká vojáka s generálskou hodností. Ten by měl být společně se třemi dalšími lidmi podezřelý z nenahlášení trestného činu.

Afghánec loni záhadně zemřel ve vazbě, kde byl kvůli zabití českého psovoda na základně v provincii Herát. Generální štáb. Jedno z míst, kde v úterý zasahovala vojenská policie. A vypadá to, že ji nezajímaly jen papíry a počítače. Ale možná i vysoký důstojník.

Pro generála si měli vojenští policisté přijít přímo do budovy generálního štábu. Podle informací televize Nova ho prý odvedli v poutech.

Zásah se týkal také prostějovské základny 601. skupiny speciálních sil. Právě její příslušníci byli v Afghánistánu v době, kdy tam záhadně zemřel afghánský voják vězněný za vraždu českého psovoda Tomáše Procházky.

"V současné době byly ve věci obviněny čtyři osoby pro přečin nenahlášení trestného činu," uvedl mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

Související obsah

Kdo za smrt Afghánce může, není dosud jasné. To, co je Čechům kladeno za vinu, ale naznačuje, že možná něco věděli a neřekli.

Deník The New York Times už před časem upozornil že se vyšetřování týká také amerických vojáků. Jejich jednotka byla hned po smrti zajatce z Afghánistánu stažena. I to muselo mít důvod.

Česká armáda i ministerstvo obrany odmítají vyšetřování komentovat, stejně jako informace o možném obvinění generála. Premiér Andrej Babiš je přesvědčen, že se příslušníci armády ničeho nezákonného nedopustili.

Obviněným hrozí až tři roky vězení.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz