Věda

Nebeské divadlo, na obloze se objevují hned dva meteorické roje

Nebeské divadlo, na obloze se objevují hned dva meteorické roje
Zdroj: Profimedia

Pokud jste si na obloze všimli většího množství padajících hvězd, je možné, že jste zahlédli část meteorického roje Jižní Delta Aquaridy, jehož maximum připadá zhruba na tuto neděli. Pokud ale meteory zdánlivě vylétaly ze souhvězdí Kasiopeji, mohlo se jednat o Perseidy, které se začínají objevovat právě na konci července.

Jižní Delta Aquaridy jsou obvykle viditelné zhruba od 12. července až do 23. srpna. Letošní maximum připadá právě na tuto neděli, při něm budeme moci na obloze vidět zhruba 10 až 20 meteorů za hodinu.

Meteory budou zdánlivě vylétat z pravé dolní části Pegasova čtverce (tři hlavní hvězdy souhvězdí Pegase a jedna hvězda souhvězdí Andromedy), uvádí Česká astronomická společnost.

Výhodou je, že pozorování nebude rušit Měsíc, protože bude velmi blízko novu, je tak velmi vhodná doba pro pozorování noční oblohy.

Související obsah

V tuto dobu se také může stát, že uvidíte meteory vylétat zhruba ze souhvězdí Kasiopeji, nejde ale o stejný roj. Pravě na konci července se totiž začínají objevovat Perseidy, maximum roje pak připadá zhruba na 12. srpna.

Bohužel pozorování tohoto oblíbeného meteorického roje bude letos narušovat velmi jasný Měsíc, který bude téměř v úplňku.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kandidátem STAN na ministra průmyslu je Jozef Síkela

Hnutí STAN vybralo nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu. Je jím bývalý generální ředitel Slovenské spořitelny Jozef Síkela. Hnutí to oznámilo v pondělí ráno. Síkela je absolventem pražské Vysoké školy ekonomické, pak pracoval v bankovnictví. V posledních roce pak byl partnerem v investičním fondu. "Jozef Síkela je nezpochybnitelným odborníkem pro své letité zkušenosti, které nasbíral na vrcholných manažerských pozicích v bankovním sektoru, kde se mimo jiné věnoval jak podpoře malých a středních podniků, ale také veřejnému financování," uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

Píše se na Deník.cz