Jan Hamáček

Chceme víc peněz, volá ČSSD! To by navýšilo deficit, říká Schillerová

Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček označil návrh státního rozpočtu pro příští rok za nerealistický. Jen ministerstvu práce a sociálních věcí prý chybí deset miliard. Chce hledat další cesty, schodek ale navyšovat nechce.

"Současný návrh rozpočtu na rok 2020 považuji za naprosto nerealistický. Musíme najít cestu, jak dostát našim slibům občanům České republiky," napsal Hamáček ve článku pro deník Právo.

Podle Hamáčka je prohlášení vlády velmi ambiciózní, jenže na uskutečnění všech nápadů nejsou v rozpočtu peníze. Česko je podle něj pozadu například v digitalizaci státní správy. Byla by potřeba více než miliarda korun, rozpočet však na ni vůbec nepamatuje.


Prostředky na investice a provoz pro policisty a hasiče jsou podle Hamáčka pod úrovní roku 2010. Má obavy i o financování sociálních služeb. Ministerstvu práce a sociálních věcí by mohly chybět peníze na příspěvky pro pěstouny, na pomoc opuštěným dětem nebo na aktivní politiku zaměstnanosti.


"Ministerstvu práce a sociálních věcí schází více než deset miliard. Pro mě je jako pro sociálního demokrata nepředstavitelné, že ministerstvo financí chce šetřit na dětech," zmínil Hamáček.


Novinářům ve středu řekl, že chce o podobě rozpočtu dál jednat, protože neumožňuje plnit programové priority, které si vláda stanovila. Schodek ale dál navyšovat nechce.


Hamáček odmítá plošné škrty. Místo toho navrhuje přehodnotit odhad hospodářského vývoje, kterou považuje za příliš konzervativní a opatrnou.

Související obsah

 
Další možností jsou daňové úpravy. "Navrhujeme zavést bankovní daň, která by mohla přinést až 14 miliard korun, nebo přehodnotit daňové výjimky, kde státu unikají desítky miliard," doplnil předseda sociálních demokratů. Celé Hamáčkovo prohlášení si můžete přečíst zde.

 
Už v červnu nepodpořili sociální demokraté státní rozpočet. Více si přečtěte zde.

Schillerová vrací úder

K Hamáčkovu prohlášení se již ozvala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). "Dnes představené požadavky některých ministrů za ČSSD na rozpočet pro příští rok by znamenaly zvýšení deficitu ze 40 miliard korun na 62 miliard. Zvýšení deficitu o 20 miliard je v období 2,5 procentního ekonomického růstu naprosto nepřijatelné," reagovala ve středu Schillerová.


Schillerovou pohoršilo i Hamáčkovo hodnocení předpokladu hospodářského růstu, které označil za konzervativní a opatrné. "Predikci příjmů sektoru vládních institucí tedy i státního rozpočtu posuzuje nezávislý Výbor pro rozpočtové prognózy, který vydává své odborné stanovisko. Nepřipustím, aby predikce příjmů byla označena za nerealistickou a nafouknutou," pronesla.

Související obsah


Poukázala také na to, že kolapsem hrozí právě ministerstva vnitra a práce, které podle ní mají problémy s efektivitou při vynakládání prostředku. "Vzhledem k tomu, že jednání o rozpočtu jsou na samém počátku, nemohu podobná prohlášení vnímat jinak, než jako torpédování státního rozpočtu v přímém přenosu," míní Schillerová.

Celé prohlášení Jany Schillerové si můžete přečíst zde:

Reakce Aleny Schillerové na slova Jana Hamáčka k rozpočtu pro rok 2020

Typ souboru:pdf


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz