Sucho

Do desítek obcí se musí dovážet voda! Sucho přišlo mnohem dříve

Jednatřicet obcí na severu Čech je na tom s vodou už tak špatně, že jejich obecní vodojemy musejí doplňovat vodárny. A na některá místa zajíždějí cisterny i dvakrát denně. Může za to extrémní sucho. Podle vodohospodářů letos přišly problémy s doplňováním vody dříve než loni.

Zubrnice nedaleko Ústí nad Labem jsou zřejmě tou vůbec nejvyprahlejší obcí v kraji. Sice zapršelo, hlouběji do země se ale dostane jen minimum srážek. Vodojem nad obcí tak musejí vodárny plnit dvakrát denně.


"Každý den se tak dvakrát otočím. Denně tak 30 kubíků vody. V čem je tady problém? Malý přítok, slabý prameny a hodně sucho," řekl technik vodáren Viktor Staněk.


Sucho je na mnoha místech tak výrazné, že vodárny musely začít vodojemy doplňovat o měsíc dřív než loni. "Počet obcí, které zavážíme, kde k vysychání tamních pramenů dochází, se neustále zvyšuje. Cisterny jezdí od pondělí do pátku," popsala mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací Iveta Kardianová.

Související obsah


Jenže občas voda dojde dřív, než jí stihnou vodárny doplnit. Podobně totiž musejí zásobovat 31 dalších obcí. Místním potom nezbývá nic jiného než čekat. "Jednou za pár dní prostě dojde na celý den úplně voda, na to se nemůžeme moc připravit dopředu. Nemůžeme celý den mýt nádobí, nemůžeme se sprchovat," přiblížila obyvatelka Zubrnic Michaela Herkusová.


S ubývající zásobou ve vodojemu lidem klesá i tlak vody. Většina obcí v kraji už zakázala odběr povrchové vody kvůli zalévání zahrad. Jinak by zvířata v přírodě začala umírat žízní. "Je potřeba zajistit prostředí ve vodním toku zejména pro živé organismy," vysvětlil mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkosvký.

Související obsah


"Zákaz platí od 30. července, bude probíhat kontrola," prohlásila mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová. Se suchem se aktuálně potýká většina republiky, výjimkou je jen několik oblastí na jižní Moravě.
 

TN.cz

K tématu Sucho

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz