Domácí

Útoků zmijí v Česku přibývá! Podle expertů jich může být dvojnásobek

Už patnáct případů zmijího uštknutí evidují toxikologové. Jak vyplývá ze statistiky, v loňském roce zmije uštkla 23 lidí. Přestože žádný z těchto případů neskončil smrtí. Důležité je pacientovi včas přivolat záchranku.

Od května do konce léta. To je období, kdy uštknutí zmijí hrozí nejvíc. Zmije útočí v okamžiku, kdy se cítí ohrožena. Když se k ní přiblížíme. Často o tom asi sami nemusíme vědět. Jak už bylo řečeno, zmijích útoků letos eviduje toxikologický ústav patnáct.

Odborníci ale dodávají, že případů uštknutí bude minimálně dvojnásobek. Často se k nim nedostávají všechna hlášení. Důležité je alespoň minimálně tušit, kde by se mohly zmije pohybovat. Obecně platí, že v zalesněných horských oblastech.

Zmije preferují vlhčí a chladnější oblasti. Pokud vás zmije uštkne v místě jsou pozorovatelné dva vpichy kolem centimetru od sebe. Smrt vám sice nehrozí, ale může dojít k otokům a poklesu tlaku.

Související obsah

Uštknutí mohou upadnout do bezvědomí. "V případě uštknutí zůstaneme v klidu, ránu rozhodně nevysáváme, ani končetinu nezaškrcujeme," poradil mluvčí záchranářů Radek Hes.

Mapa výskytu zmijí

Zdroj: TV Nova

Pokud bychom se snažili jed vysát, mohl by nás samozřejmě ohrozit. V případě zaškrcení by se podle odborníků jed koncentroval na jednom místě. Zcela nevyhnutelné je přivolat lékařskou pomoc.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz