Hraboš

Česko vyhlásilo válku hrabošům: Štáb zasedl, zemřou i jiná zvířata

S trochou nadsázky se dá říct, že Česko v uplynulých dnech vyhlásilo válku hrabošům. Druh se na našem území extrémně přemnožil a teď hrozí, že napáchá velké škody zemědělcům. Problém ale je, že plošné kladení jedů může zabít i mnoho jiných druhů zvířat, které otrávené látky pozřou. Po kritice a diskuzi s odborníky nakonec ministerstvo zemědělství změnilo názor. Použití jedu prozatím zakázalo.

O dalším postupu v rámci celorepublikového boje s hrabošem se rozhodoval na mimořádném jednání odborníků, které svolal ministr zemědělství Miroslav Toman. "Inicioval jsem okamžitě jednání odborníků, kteří posoudí, jak nejlépe dál postupovat při eliminaci přemnoženého hraboše. V některých lokalitách ve Zlínském, Jihomoravském a Olomouckém kraji je situace neúnosná. Přemnožení hraboše je spojeno se zdravotními riziky pro lidské zdraví, vznikají velké hospodářské škody. Samozřejmě také chceme maximálně ochránit naši přírodu a krajinu,“ vysvětluje ministr Miroslav Toman.

Podle předchozího vyjádření ministerstva zemědělství už nefungují tradiční metody jako orba. Ta jen hraboše vyhání na okolní pozemky. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) proto vydal podle povolení na plošnou aplikaci přípravku na hubení škodlivých hlodavců, které je platné pro nejvíce postižená území. Kde všude se mohou nástrahy vyskytovat, se podívejte na mapě ZDE.

Podle ministerstva nestačí aplikovat jedy pouze přímo do nor, to by na současnou kalamitu prý nestačilo. "Situace je vážná. Škody, které by zemědělcům vznikly, by dosáhly stovek miliónů. V takovém případě bychom se pokusili najít prostředky na kompenzace, ale v tuhle chvíli je v rozpočtu nemáme,“ uvedl Miroslav Toman.

Související obsah

Použití hubícího přípravku samozřejmě podléhá přísným pravidlům. "Povinností je tři dny před tím upozornit ÚKZÚZ, a pokud je pozemek součástí honitby, i místní myslivce. Pokud chce přípravek použít na poli, které je v blízkosti obydlí, musí navíc informovat obecní úřad a pole označit varovnou cedulí. K použití přípravku vydal ÚKZÚZ konkrétní omezení a bezpečnostní pokyny. Povinné je například denně odklízet mrtvé hlodavce a zajistit jejich likvidaci v souladu s platnou veterinární legislativou,“ upozorňuje ministerstvo.

Paradoxní je, že před pár týdny vypouštěl předseda vlády Andrej Babiš s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem do volné přírody sysly, čímž chtěli pomoci jejich rozmnožení.

A současné kladení smrtících jedů napříč republikou může tento záměr poměrně ohrozit, na což upozornil šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

Po velké vlně kritiky ze strany myslivců, ochránců zvířat i ministerstva životního prostředí nakonec resort zemědělství couvá. Zemědělci nesmějí do pondělní plošně aplikovat jed Stutox II, který hubí přemnožené hraboše. Ministerstvo se tak rozhodlo po diskuzi s odborníky, kterou na pátek svolal ministr zemědělství Miroslav Toman.

"Povolení na plošné rozmístění přípravků na hubení hraboše polního je pozastaveno. Kvůli závažnosti situace a na základě dnešního jednání odborníků na ministerstvu zemědělství o tom rozhodl ministr zemědělství Miroslav Toman. Ministerstvo zemědělství vyzvalo ministerstvo životního prostředí a ministerstvo zdravotnictví, aby se také podílela na řešení kalamity přemnožených hlodavců," řekl po skončení diskuze mluvčí resortu Vojtěch Bílý. Po víkendu se úředníci s experty sejdou znovu.

Podívejte se na reportáž o přemnožených hlodavcích v Česku: 

TN.cz

K tématu Hraboš

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz