úmrtí

Český vozíčkář se chtěl uzdravit v Santiagu. Zemřel cestou vyčerpáním

Český vozíčkář se chtěl uzdravit v Santiagu. Zemřel cestou vyčerpáním
Zdroj: TN.cz

Ve středu večer zemřel vozíčkář Milan Langer (†60), který se sám dlouhodobě věnoval pomoci zdravotně postiženým lidem. Osudným se mu stalo rozhodnutí vyrazit na pouť do španělského Santiaga de Compostela. O jeho úmrtí informoval na sociálních sítích Spolek Trend vozíčkářů Olomouc, který sám Langer zakládal.

Na pouť Milan Langer vyrazil už na konci března tohoto roku. Na svém invalidním vozíku chtěl urazit několik tisíc kilometrů. Cestoval společně se svými šesti přáteli. Jeho cesta však skončila předčasně. Po čtyřech měsících se u Milana projevily zdravotní problémy.

Po dvou tisících kilometrů cesty skončil Milan v nemocnici ve francouzské obci Decazeville. Lékaři řekli, že problémem je dehydratace a celkové vyčerpání organismu, které ještě komplikovala infekce. Jeho tělo tento nápor nezvládlo a bohužel zemřel.

"Milan se narodil se svalovou dystrofií, která ho provázela 60 let. Bohužel mu nedovolila dokončit tuto pouť, ale věříme, že putuje s námi. Při odchodu z nemocnice jsem mu popřál Buen Camino (šťastnou pouť), a jak ho znám, vím, že to nevzdal," napsal na sociálních sítích Langerův spolupoutník Jozef Kivoň.

Související obsah

Zesnulý Milan Langer vystudoval filosofickou fakultu v Brně, obor filologie. Od roku 1997 pracoval v sociálních službách, jako vedoucí neziskové organizace Spolek Trend vozíčkářů Olomouc, později jako předseda krajské rady a osob se zdravotním postižením. Dlouhodobě aktivně pracoval v organizacích zdravotně postižených.

Pouť do španělského města zajímá celou Evropu. Zahrnuje síť dvanácti poutních cest, které společně mají jeden cíl - hrob svatého Jakuba Staršího v katedrále v Santiagu de Compostela. Poutníky čeká buď sto kilometrů chůze nebo dvě stě kilometrů jízdy na kole. Během cesty pak sbírají razítka, která dostávají do poutního pasu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zástupci Finska a Švédska podali přihlášky do NATO

Švédský velvyslanec u NATO Axel Wernhoff a jeho finský protějšek Klaus Korhonen ve středu krátce po osmé hodině ráno předali v centrále Severoatlantické aliance přihlášky svých zemí do NATO, informovala švédská stanice SVT. Ty předtím podepsali ministři zahraničí obou zemí. Schválit je nyní musí všech 30 členů. Turecko už dříve avizovalo, že bude proti.

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz