Prague Pride

Město se chystá na Prague Pride. V noci někdo zapálil duhové vlajky

Festival na podporu sexuálních menšin Prague Pride v sobotu vyvrcholí karnevalovým průvodem. Řidiči musejí v Praze počítat s omezením dopravy v centru. Nepojedou některé tramvajové a autobusové linky a policie během pochodu uzavře i některé ulice.

Alegorické vozy, omezená doprava a desetitisíce lidí. Tak to bude v sobotu odpoledne vypadat v centru Prahy. Karnevalovým průvodem vrcholí celotýdenní festival Prague Pride.

"Není to průvod jen pro gaye, lesby, trans a bisexuální lidi, je to průvod pro všechny, naše rodiny, přátele, známé, kolegy a kolegyně z práce," vypočítala ředitelka festivalu Hana Kulháková.

Pochod vyjde z Václavského náměstí v půl jedné odpoledne, zamíří přes náměstí Republiky, Čechův most až na Letnou. Na pořádek v ulicích a dopravní situaci budou během karnevalového průvodu dohlížet pražští policisté. "Stovky strážníků a policistů budou tento průvod doprovázet," sdělil policejní mluvčí Jan Daněk.

Na řidiče čekají komplikace. Policisté doporučují vyhnout se centru. Ulice, kudy bude průvod procházet, budou uzavřeny. Kromě motoristů se omezení bude týkat také některých tramvajových a autobusových linek.

Související obsah

"Na trase průvodu přerušíme zhruba na hodinu tramvajový provoz v úseku Náměstí Republiky - Dlouhá třída - Štefánikův most. Toto opatření se dotkne tramvajových linek 6, 8, 15, 26 a 41," uvedl vedoucí dispečinku pražského dopravního podniku Jan Cibulka.

"Cestujícím doporučujeme využívat podpovrchovou dopravu, tedy metro, protože předpokládáme, že této akce se bude účastnit několik desítek tisíc lidí," doplnil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Průvodu se zúčastní i známé osobnosti, třeba bývalá ministryně Karla Šlechtová nebo primátor Prahy Zdeněk Hřib. "Ten průvod je otevřený pro všechny, já se k němu připojím. Není nutné mít nějaký výstřední kostým, já například půjdu v saku," prohlásil Hřib.

Na Letné čeká v komunitní zóně účastníky průvodu program až do večera. Připraveno je pět pódií nebo ruské kolo.

Související obsah

Festival Prague Pride má kromě řady podporovatelů i své odpůrce. V noci na pátek například někdo zapálil duhové vlajky na mostě Legií u Střeleckého ostrova. Hořet začala údajně od světlic, které tam neznámí vandalové měli vystřelovat. Některé prý skončily i mezi účastníky festivalu.

Jestli šlo o úmysl, zatím není jasné. Případem se už začala zabývat policie, která vyhodnocuje záběry z kamer.  Podle organizátorů to přitom není jediný případ vandalismu. Na dalších místech prý byly vlajky s duhou, která symbolizuje LGBTQ komunitu, poškozeny nebo ukradeny.

epa, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz