Domácí

Perseidy jsou tu! V maximu lze vidět i 100 prolétajících meteorů

Perseidy jsou tu! V maximu lze vidět i 100 prolétajících meteorů
Zdroj: Profimedia

Oblohu stále častěji ozařují Perseidy, jejich maximum připadá na noc z pondělí na úterý. Letošní pozorování ale narušuje Měsíc a také velké množství oblačnosti. I tak nemusí fanoušci pozorování noční oblohy zoufat, meteory bude možné vidět ještě dlouho po maximu.

Meteorický roj Perseidy je každoročně velmi vyhledávaná podívaná na noční obloze. Zpravidla se objevují zhruba od 17. července, maximum pak připadá na noc kolem 12. srpna.

"Letošní maximum připadá na 13. srpen v 10 hodin středoevropského letního času (SELČ). Takže noc s největším počtem meteorů bude ta dnešní z 12. na 13. srpna," informuje Astronomický ústav Akademie Věd ČR.

Během maxima lze na noční obloze vidět až 100 meteorů za hodinu. Problémem letošního maxima je ale velmi jasný Měsíc, reálně tak pozorovatel uvidí mnohem méně průletů.

Meteorický roj je pozorovatelný z celé České republiky, kvůli jasnosti meteorů je vhodné pro pozorování zvolit nějaké místo mimo osvětlená města. Světelný smog totiž také výrazně zkomplikuje pozorování zejména slabších meteorů.

Související obsah

V případě Perseid se jedná o částečky z komety Swift - Tuttle, které se srážejí se zemí a velkou rychlost 59 kilometrů za sekundu vstupují do atmosféry.

Pozorování kroěm Měsíce ruší také velké množství oblačnosti, fanoušci sledování noční oblohy nemusí zoufat, Perseidy lze vidět až do 24. srpna.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kandidátem STAN na ministra průmyslu je Jozef Síkela

Hnutí STAN vybralo nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu. Je jím bývalý generální ředitel Slovenské spořitelny Jozef Síkela. Hnutí to oznámilo v pondělí ráno. Síkela je absolventem pražské Vysoké školy ekonomické, pak pracoval v bankovnictví. V posledních roce pak byl partnerem v investičním fondu. "Jozef Síkela je nezpochybnitelným odborníkem pro své letité zkušenosti, které nasbíral na vrcholných manažerských pozicích v bankovním sektoru, kde se mimo jiné věnoval jak podpoře malých a středních podniků, ale také veřejnému financování," uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

Krátká zpráva

Hnutí STAN vybralo kandidáta na ministra průmyslu

Starostové vybrali nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu místo Věslava Michalika, který se nominace do nastupujícího kabinetu vzdal kvůli informacím o možném střetu zájmů. Celostátní výbor STAN vybíral ze čtyř kandidátů. Jméno vítěze oznámí v pondělí, nejprve se ho dozví premiér vznikající vlády Petr Fiala (ODS).

Píše se na Deník.cz