Domácí

Nenechte si ujít slábnoucí Pluto či Perseidy, doporučují astronomové

Nenechte si ujít slábnoucí Pluto či Perseidy, doporučují astronomové
Zdroj: Profimedia

Ani srpen nebude bez zajímavých úkazů na obloze. Dočkáme se například maxima meteorického roje Perseidy a nebi budou vévodit dvě největší planety naší soustavy. Srpen je zajímavý také tím, že během něj zažijeme hned dvě novoluní.

I během druhé poloviny prázdnin budou moci milovníci pozorování noční oblohy zhlédnout několik zajímavých věcí, které by si rozhodně neměli nechat ujít. I když jsou noci stále krátké, během srpna nastávají hned dvě novoluní, pozorování v té době neruší svit Měsíce.

Ten byl poprvé v novu 1. srpna, další bezměsíčná noc nás čeká 30. srpna, kdy bude naše přírodní družice zároveň v perigeu (nejblíže zemi - 357 176 kilometrů), půjde tak o superměsíc. Podle portálu Earthsky se druhému novoluní říka černý měsíc, dá se tak hovořit o černém superměsíci.

Naopak velmi jasný Měsíc bude ztěžovat pozorování meteorického roje Perseidy, jehož maximum připadá na 13. srpna. "Lepší bude zkusit pozorovat již předchozí noci, asi od 10. 8., kdy Měsíc nad ránem ještě neruší," doporučuje Astronomický ústav Akademie věd ČR (AÚ AV ČR).

Související obsah

Večerní obloha v srpnu nabídne pohled na dvě největší planety Sluneční soustavy. Velmi jasný Jupiter je vidět v první polovině noci, slabší Saturn po většinu noci kromě rána. Téměř celou noc je vidět také Neptun, k jeho pozorování je již ale třeba alespoň triedr či dalekohled. Uran vychází před půlnocí a je vidět po zbytek noci. V polovině srpna bude po ránu také viditelný Merkur.

"Pěkné seskupení Jupiteru a Saturnu s Měsícem se na večerní obloze odehraje mezi 9. až 12. srpnem," doporučuje AÚ AV ČR.

Lidé s vhodným pozorovacím zařízením by si neměli nechat ujít příležitost podívat se na trpasličí planetu Pluto. Jeho zdánlivá jasnost totiž stále slábne. "Na současnou jasnost se dostane opět v roce 2211, tak nepromarněte šanci," uvádí Česká astronomická společnost.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kandidátem STAN na ministra průmyslu je Jozef Síkela

Hnutí STAN vybralo nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu. Je jím bývalý generální ředitel Slovenské spořitelny Jozef Síkela. Hnutí to oznámilo v pondělí ráno. Síkela je absolventem pražské Vysoké školy ekonomické, pak pracoval v bankovnictví. V posledních roce pak byl partnerem v investičním fondu. "Jozef Síkela je nezpochybnitelným odborníkem pro své letité zkušenosti, které nasbíral na vrcholných manažerských pozicích v bankovním sektoru, kde se mimo jiné věnoval jak podpoře malých a středních podniků, ale také veřejnému financování," uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

Krátká zpráva

Hnutí STAN vybralo kandidáta na ministra průmyslu

Starostové vybrali nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu místo Věslava Michalika, který se nominace do nastupujícího kabinetu vzdal kvůli informacím o možném střetu zájmů. Celostátní výbor STAN vybíral ze čtyř kandidátů. Jméno vítěze oznámí v pondělí, nejprve se ho dozví premiér vznikající vlády Petr Fiala (ODS).

Píše se na Deník.cz