Zahraničí

Západ se bojí druhého Černobylu. Radiace vzrostla až 16krát!

Po explozi motoru rakety se v ruském městě Severodvinsk úroveň radiace zvýšila až šestnáctkrát. Informovala o tom ruská tisková agentura TASS s odkazem na meteorologický úřad. Ministerstvo obrany přitom původně tvrdilo, že radiace zůstala na normální úrovni.

Nehoda na severu Ruska na pobřeží Bílého moře, při které došlo k explozi motoru rakety, zůstává stále do velké míry zahalená rouškou tajemství. Ruská zpravodajská agentura TASS v úterý přišla s informací, že po výbuchu se úroveň radiace v 50 kilometrů vzdáleném Severodvinsku zvýšila až šestnáctkrát. Vyplynulo to z měření ruského meteorologického úřadu Rosgidromet.

Podrobnosti o nehodě Rusko příliš sdělovat nechce a informace plynou na povrch jen pozvolna. Nejprve ministerstvo obrany uvedlo, že úroveň radiace zůstala po výbuchu normální a do ovzduší se žádné škodlivé látky neuvolnily. Později však úřady uvedly, že v Severodvinsku došlo k mírnému zvýšení radiace. Organizace Greenpeace tvrdí, že se radiace zvýšila dvacetinásobně.

Úřady obyvatele uklidňují, že jim nehrozí žádné nebezpečí. Podle odborníků byla sice úroveň radiace po dobu třiceti minut třikrát vyšší, než je přípustné, byla však stále o dost nižší, než při rentgenovém vyšetření u lékaře. Lidem tak žádná zdravotní rizika nehrozí.

V úterý úřady doporučily obyvatelům obce Něnoksa, aby opustili své domovy, přestože evakuaci původně nenařídily. Informovala o tom agentura Interfax. "Upozornili nás, že tu proběhnou plánované vojenské aktivity," uvedli úředníci. Preventivně byl také uzavřen Dvinský záliv v Bílém moři.

Související obsah

Západní média nehodě věnují velkou pozornost, některá dokonce přirovnávají událost k černobylské havárii. Obavy přetrvávají i mezi Rusy. "Když úřady tvrdí, že je vše v pořádku, tak to znamená pravý opak. Přesně tak lhali i lidem po Černobylu," tvrdí jeden z místních. Krátce po výbuchu lidé začali v lékárnách skupovat jód.

Obyvatelé jsou navíc znepokojeni postupem tamních úřadů. V pondělí řada z nich úředníky naštvaně upozornila, že od výbuchu uplynulo už několik dní, oni však stále nemají žádné oficiální informace. "I když to není tak nebezpečné, zasloužíme si to vědět," napsal jeden z místních.

K explozi došlo 8. srpna v Archangelské oblasti na severu Ruska při testování motoru rakety. Podle prvotních informací zemřeli dva lidé, ruská společnost Rosatom o dva dny později uvedla, že zemřelo pět jejích zaměstnanců. Tři další byli zraněni a převezeni do nemocnice. Podle amerických odborníků se jednalo o test nového typu střely, která je poháněná jadernou energií.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz