Raketa

Evakuovat či zůstat? Kolem jaderné nehody v Rusku se rojí otázky

Evakuovat či zůstat? Kolem jaderné nehody v Rusku se rojí otázky
Zdroj: TV Nova

Ruské úřady doporučily obyvatelům, aby opustili vesnici Ňonoksa u Severodvinska, kde došlo na střelnici vojenského námořnictva k výbuchu rakety s jaderným zařízením. Pak ale vzápětí evakuaci zase odvolaly. A vysvětlují to tím, že v místě měly být provedeny vojenské operace. Ty ale byly následně odloženy.

Exploze, nárůst radiace a mlžení Kremlu. Výbuch na tajném polygonu v Severodvinsku podle západních médií připomíná černobylskou havárii v roce 1986. I když od exploze uplynul týden, stále není jasné, co se skutečně stalo. Podle ruského meteorologického úřadu se na severu země po výbuchu zvedla radiace 16krát, podle Greenpeace až 20krát. Na této úrovni se držela 40 minut.

Úřady doporučily obyvatelům vesnice Ňonoksa, aby ji opustili kvůli pracím po nepovedené raketové zkoušce. Pak to odvolaly. Vydávání podobných doporučení je podle agentury TASS běžnou praxí. V médiích se objevily informace o tom, že byla do moskevské kliniky převezena desítka lékařů, kteří zraněné po výbuchu ošetřovali. Spekuluje se i o hospitalizaci kvůli ozáření.

Podle investigativního webu Baza v zóně výbuchu pracují specialisté na sběr radioaktivního odpadu. Po výbuchu úřady uzavřely část Dvinského zálivu. Prý kvůli tomu, že se do vod mohlo dostat vysoce toxické raketové palivo.

Související obsah

Proč výbuch způsobil zvýšení radiace, Kreml nekomentoval. Prezident USA i experti jsou ale přesvědčeni, že výbuch je spojen s vývojem nové ruské rakety, která v NATO nese označení SSC-X-9 Skyfall.

Výbuch v Severodvinsku je za dva měsíce už druhou nehodou, která vzbuzuje otázky. Na začátku července došlo k požáru na ponorce Lošarik. Zahynulo 14 námořníků. Kreml potvrdil, že ponorka byla vybavena jaderným reaktorem, který prý ale nebyl poškozen.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz