Norsko

Radioaktivní jód v Norsku! Objevili ho pár dní po jaderné nehodě v Rusku

Radioaktivní jód v Norsku! Objevili ho pár dní po jaderné nehodě v Rusku
Zdroj: Profimedia

Ve dnech následujících po nehodě při testech ruské rakety u města Severodvinsk zaznamenali na rusko-norské hranici výskyt radioaktivního jódu. Ve čtvrtek o tom informoval Norský úřad pro radiaci a jadernou bezpečnost (DSA). Jedna měřící stanice zaznamenala na severu země velmi malé množství radioaktivních částic, které pro lidi ani pro přírodu nejsou škodlivé.

O výsledcích měření informoval DSA ve čtvrtek. Vzorek byl ve filtrech měřící stanice Svanhovd na severu Norska u hraniční řeky nasbírán mezi 9. a 12. srpnem, ruská raketa explodovala 8. srpna. Spojitost s havárií rakety ale není jasná.

"Norské měřící stanice zachycují radioaktivní jód 6krát až 8krát za rok a zdroj většinou není znám. Když není zaznamenána žádná jiná radioaktivní látka než jód, zdrojem je nejčastěji továrna produkující léky obsahující jód," napsal úřad.

DSA také zdůraznil, že se nedá potvrdit jasné spojení výskytu jódu s havárií v Rusku. Pokračují ve sběru a vyhodnocování dalších vzorků.

Související obsah

Ruská státní meteorologická služba v úterý potvrdila, že výskyt radiace se ve městě Severodvinsk po nehodě zvýšil až 16krát! Lékaře, kteří ošetřovali zraněné, převezli do Moskvy na další pozorování.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz