Zahraničí

Hrozby jadernými zbraněmi vyděsily Čechy. Téměř vykoupili jodové tablety

Putinovy hrozby jadernými zbraněmi vyděsily řadu Čechů. V lékárnách po celé republice lidé téměř vykoupili jodové tablety, které mají chránit proti radiaci. To ale podle odborníků není úplně pravda. Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) kvůli stovkám dotazů denně vydal pokyny, jak se v případě atomového útoku chovat. A během pár minut mu spadly webové stránky. Přitom podle odborníků Česko v žádném ohrožení není. I dnes je radiační situace u nás i na Ukrajině normální.

"Nařídil jsem převést jaderné síly ruské armády do stavu bojové pohotovosti," prohlásil ruský prezident Vladimir Putin a vyděsil tím miliony lidí.

Odborníci ale uklidňují, že snad i Putinovi zůstal alespoň kousek zdravého rozumu a zkouší jen psychologický nátlak. "Kolem Putina jsou lidé, kteří jsou ještě pořád rozumně uvažující, zejména generálové. Protože ti vědí moc dobře, co znamená jaderná zbraň," poznamenal bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý.

"S použitím jaderných zbraní by to byl veliký problém. Byla by to velká válka, která by spoustu věcí zničila," myslí si bezpečnostní expert Andor Šándor. 

Související obsah

Češi si dobře pamatují na rok 1986, kdy se stala černobylská jaderná havárie. Téměř celý svět tehdy sháněl přípravky s jodem a jinak tomu není ani dnes. 

Lidé v Česku vzali útokem lékárny a vykoupili jodové tablety. "Běžně se prodávají jednotky nebo nižší desítky balení denně, dneska už se bavíme o několika stovkách," řekl mluvčí sítě lékáren Dr. Max Michal Petrov.

Jod sice pomáhá jako opatření při úniku radiace. Připravený ho pro případ nouze mají třeba lidé žijící v blízkosti jaderných elektráren. Jaderné zbraně ale fungují trochu jinak a jejich hlavní účinek je tepelný a mechanický. 

Související obsah

"Jodové tablety jako ochrana před radiací při použití jaderné zbraně jsou v podstatě nanic," upozornila předsedkyně SÚJB Dana Drábová. "Pokud bychom opravdu připustili možnost jaderného útoku, tak jod už vůbec nehraje roli. Tam jsou spíš důležité mechanické účinky, tlaková vlna," uvedl praktický lékař Cyril Mucha.

Po řadě dotazů na Státní úřad pro jadernou bezpečnost jeho pracovníci zveřejnili několik jednoduchých rad, jak se chránit před jaderným útokem. Web pod náporem čtenářů vzápětí spadl.

Co je ve válce cílem Ruska? Podívejte se na rozhovor s politologem Michalem Kořanem:

kdu, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz