Miloš Zeman

Babiš nechce sedět se Šmardou ve vládě. Sám ho Zemanovi navrhoval

Babiš nechce sedět se Šmardou ve vládě. Sám ho Zemanovi navrhoval
Zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš se kvůli řešení situace na ministerstvu kultury sejdou v úterý. O schůzku s prezidentem požádal Babiš. Ten v pátek překvapivě prohlásil, že Michala Šmardu ve své vládě nechce. Má obavy, že by v ní pouze kritizoval. Předsedu ČSSD Hamáčka slova premiéra překvapila.

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) souhlasí s prezidentem Milošem Zemanem, že Michal Šmarda není dobrým kandidátem na ministra kultury. "Je jasné, že já sdílím stejný názor jako pan prezident, že pan Šmarda, hlavně po těch jeho nespočetných mediálních vystoupeních, není dobrý kandidát," řekl v pátek na Primě.

Ve své vládě tak nominanta ČSSD Šmardu nechce. "Já říkám za sebe, s tímhle pánem já ve vládě nebudu," dodal Babiš. Má obavy, že by pouze kritizoval. Reakce TN.cz kontaktovala předsedu vlády s žádostí o vyjádření, stále však na něj čeká.

"Je trochu překvapení, že premiér Babiš, který prezidentovi Michala Šmardu sám navrhl, teď najednou změnil názor. Předpokládám, že platí dohoda a čestné slovo chlapa, že si nebudeme kádrovat vlastní ministry," reagoval na babišova slova předseda ČSSD Jan Hamáček. Sociální demokraté podle něj trvají na dodržování koaliční smlouvy a Ústavy. "V pondělí se sejdu s premiérem, očekávám od něj řešení," dodal na twitteru.


Už ve středu oznámil prezident Zeman, že Michala Šmardu ministrem kultury nejmenuje. ČSSD trvala na tom, že má v čele resortu Antonína Staňka nahradit právě místopředseda sociální demokracie a starosta Nového města na Moravě Šmarda. Jinak sociální demokraté hrozí odchodem z vlády.

Babiš avizoval, že se s prezidentem sejde a bude s ním nastalou situaci řešit. O setkání s prezidentem požádali i předseda Pirátů Ivan Bartoš a předseda KDU-ČSL Marek Výborný.

Související obsah

"Všichni o setkání požádali, témata jsou tedy na hostech," napsal mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček webu iDNES.cz. Bartoš se s prezidentem setká v půl druhé, Výborný o hodinu později a Babiš v 17. hodin.

Výborný uvedl, že jde o normální pracovní schůzku, o kterou požádal už po zvolení předsedou KDU-ČSL. Prezidentovi se chce představit a chce mu prezentovat své programové priority. "Ptát se chci i na aktuální politickou situaci kolem ministra kultury a mít to přímo od prezidenta a ne od jeho mluvčího,” řekl pro Novinky.cz Výborný.

Kvůli sporu o obsazení funkce ministra kultury trvá vládní krize už od června. Ministr Staněk rezignoval na přání vedení ČSSD, když se proti němu vzbouřila kulturní obec po odvolání ředitelů Národní galerie a Muzea umění Olomouc. Zeman jeho rezignaci odmítl přijmout s tím, že by neměl být ministr trestán za to, že odhalil v resortu nehospodárnost. Odvolání obou ředitelů totiž Staněk vysvětloval vážnými pochybeními při řízení organizací a podával i trestní oznámení.

ČSSD podle koaliční smlouvy vyzvala premiéra, aby ministra Staňka odvolal, ten tak učinil, prezident ale jeho žádosti vyhověl až k poslednímu červenci. Šmardu, kterého si ČSSD vybrala coby nového ministra, ale odmítá jmenovat. Vyčítá mu to, že s českou kulturou nemá zkušenosti.

Podívejte se na reportáž Televizních novin:

vbo, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz