Výbuch

Výbuch rakety v Rusku: Lidi v celé vsi musí vyšetřit lékaři z Moskvy

Výbuch rakety v Rusku: Lidi v celé vsi musí vyšetřit lékaři z Moskvy
Zdroj: Profimedia

Všechny obyvatele vesnice Ňonoksa, která leží nejblíže místu, kde před více než týdnem explodovala při testu raketa, musí vyšetřit specialisté z Moskvy. Do vesnice přišli zástupci armády a sepsali jména všech, kteří byli při neúspěšném testu ve vsi. Při výbuchu rakety, který zabil pět předních ruských vědců, unikla radiace.

Do malé vesnice s 500 obyvateli na severu Ruska míří přední odborníci na urgentní péči z Moskvy. Obec Ňonoksa leží nejblíže místu, kde v Archangelské oblasti došlo před více než týdnem k explozi testované rakety.

Podle portálu 29.ru do obce přijeli lidé v uniformách, aby sepsali jména všech lidí, kteří v době exploze byli ve vsi. Na místo zamíří odborníci, kteří každého takového člověka vyšetří.

"Včera tu byli lidé v uniformách. Poznamenali si všechny, kteří byli 8. doma. Přijedou doktoři z Moskvy. Doktoři sem jezdí pravidelně, minimálně jednou za měsíc přijedou ze Severodvinsku na preventivní vyšetření. Máme tady skvělou lékařskou péči. Pokud je to potřeba, pošlou nás ke specialistovi. Ale tohle je poprvé, co přijedou až z Moskvy," citoval web jednoho z místních obyvatel.

Místní samospráva odmítla návštěvu lékařů z Moskvy komentovat s tím, že nemá oprávnění mluvit s médii. Úřady v Severodvinsku uvedly, že o tom nic neví, jelikož všechno ohledně výbuchu a odstraňování následků je věcí ministerstva obrany.

Související obsah

Úřady nejprve doporučily obyvatelům obce, aby se evakuovali, pak ale evakuaci odvolaly. Podle ruského meteorologického úřadu se radiace krátkodobě zvýšila 16krát, Greenpeace tvrdí, že dokonce 20krát.

Radioaktivní jód v ovzduší zaznamenala stanice na norsko-ruské hranici. Jestli ale pozorování souvisí s explozí při raketovém testu, Norové nevědí. Upozornili, že jód v ovzduší v nepatrném množství zaznamenají jejich stanice několikrát do roka.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz