Práce

Čtyřicátníci by měli ubrat. Podle vědců mají pracovat jen 3 dny v týdnu

Lidé nad čtyřicet let by měli chodit do práce tři dny v týdnu, zjistili vědci. Pokud prý jsou v práci častěji, jsou neproduktivní, hůře se soustředí a častěji podléhají depresi. Čeští odborníci nejsou proti, jen pro stát a firmy by to znamenalo ekonomické problémy. Zato lidé prý by byli šťastnější.

Je vám nad čtyřicet a chodíte do práce pět dní v týdnu? Podle australských vědců máte odpracovat pouze pětadvacet hodin během sedmi dnů.

Podle australských vědců práce nad pětadvacet hodin týdně u lidí nad čtyřicet zhoršuje výkon mozku – slábne paměť a člověk duševně strádá. Na únavu si stěžuje i čtyřicetiletý Vitalij. "S autem už jezdím dvanáct let. Je z toho člověk unavený," potvrdil Vitalij Styčak.

"Já myslím, že v padesáti by člověk měl už mít důchod, protože si ho potřebuje taky užít. Já už pracuji přes 34 let a jsem unavená," šla by ještě dál jedna z respondentek oslovených v anketě TV Nova.

S nápadem by souhlasila i další žena. "Člověk by měl více času, byl by více odpočatý, nebyl by ve stresu, ale kdyby byly stejné peníze, to by bylo hezký," řekla druhá respondentka.

Ale ne všichni by čtyřdenní víkend po čtyřicítce brali. "Mně by se to nelíbilo. Mně se v práci líbí," uvedla další respondentka.

Související obsah

"Ta čtyřicítka představuje takový zlom, kdy lidé přestávají být mladí a dostávají se z psychologického hlediska období zralosti," prozradil psycholog Karel Humhal.

Podle psychologů se přepracování u lidí projevuje například bolestí hlavy, neschopností se soustředit anebo dokonce i špatnými náladami.
 

vbo, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz