Miloš Zeman

Babiš: Žádná krize nebyla, o jiných variantách vlády jsem neuvažoval

Premiér Andrej Babiš chce stáhnout nominaci Michala Šmardy a navrhnout prezidentovi Zemanovi nového kandidáta co nejdříve. Věří, že jméno mu ČSSD oznámí před koncem týdne, uvedl Babiš po setkání s prezidentem v Lánech. Vyloučil, že by zvažoval jiné varianty, kdyby ČSSD odešla z vlády.

"Bude to na panu Hamáčkovi, kdy s tím přijde. Všichni chceme mít tenhle problém už za sebou," řekl Babiš po jednání s prezidentem v Lánech. To bylo kromě řešení situace okolo ministra kultury i pravidelnou měsíční schůzkou.

Babiš prezidenta požádal, aby, jakmile ČSSD jméno nového ministra navrhne, problém rychle vyřešil, aby byla vláda kompletní. "Tato věc zastínila ty podstatně důležitější věci, jako je hlavně rozpočet," zdůraznil Babiš. Žádná jména mu zatím ČSSD neprozradila.

Podle premiéra žádná krize není. A nezvažoval ani žádné další scénáře, kdyby ČSSD odešla z vlády. Ocenil Šmardovo rozhodnutí se nominace vzdát. "Je dobře, že se pan Šmarda rozhodl takhle a situaci deblokoval," dodal Babiš.

Premiér také prozradil, že se 9. září kvůli jednání o platech sejde tripartita. Pak 16. září bude vláda projednávat rozpočet. Na toto jednání pozval Babiš také prezidenta a Zeman potvrdil, že na jednání vlády o rozpočtu přijede.

Související obsah

Prvním ze tří předsedů parlamentních stran, kteří se v úterý setkali s prezidentem v Lánech, byl šéf Pirátů Ivan Bartoš. Témata avizoval už před schůzkou. Kromě vládní krize jde o věci, k nimž Piráti předložili návrhy zákonů, třeba exekuce či digitalizaci státní správy.

Podle Bartoše poté, co Michal Šmarda vzdal svou nominaci na post ministra kultury, prezident neočekává, že by došlo k rekonstrukci vlády a ministry za ČSSD by v ní nahradili jiní. Otázku předčasných voleb označil za "mediální otázku", podle Bartoše ale Zeman avizoval, že by postupoval obdobně jako po minulých volbách. Tedy, že by pověřil nejprve vítěze voleb.

Bartoš dokonce naznačil, že by jméno nového nominanta ČSSD na post ministra kultury mohl Andrej Babiš přivést do Lán už v úterý. Babiš ale odpoledne řekl, že jej očekává do pátku a ČSSD prostřednictvím Jana Hamáčka uvedla, že chce jméno oznámit ještě před pátečním jednáním předsednictva.

Kdo je pro Hrad přijatelným nominantem, podle Bartoše prezident neupřesnil. Bartoš poukázal na to, že ani jiní ministři neměli s resortem zkušenosti předtím, než na ministerstvo nastoupili.

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný o schůzku s prezidentem žádal už v dubnu, když se stal novým šéfem strany. Na schůzce intenzivně probírali programové priority lidovců. Výborný zmínil nejen podporu rodin, ale také například ochranu přírodních zdrojů a vody, školství či zdravotnictví.

"Jsem přesvědčen, že míček není na straně prezidenta, premiéra a předsedy ČSSD. Mohu potvrdit, že prezident má nějakou představu, kdo by byl tím kompetentním, kdo by měl stát na pozici ministra kultury, ale je to věc jednání koaličních stran," řekl po schůzce Výborný. I podle něj bude teď ČSSD chtít ve vládě pokračovat.

  

Exkluzivní rozhovor s Andrejem Babišem o vládní krizi:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz