Domácí

Trampové jsou v Česku zase štvaná zvěř! Policie na ně má tajnou zbraň

Trampové jsou v Česku zase štvaná zvěř! Policie na ně má tajnou zbraň

Češi často vyrážejí do přírody a táboří. Staví také stany, což je na některých místech u nás zakázáno. Přesto to však většina z nich porušuje. A právě na ně si policie vzala svou tajnou zbraň. K odhalení nepovolených tábořišť nebo stanů používá drony.

Trampování má v Česku dlouhou tradici. Romantické začátky před sto lety vystřídalo období represí za socialismu. A ani dnes to trampové nemají jednoduché a musí dodržovat řadu pravidel.

V České republice je nocování v lese povolené. Lidé si mohou na zem položit karimatku a přespat ve žďáráku (nepromokavý vak na spací pytel) nebo v houpací síti (hamaka). Můžete také tábořit, ale jen na vyhraněných místech. Například v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) je to ve volné přírodě zakázáno. A právě na tuto oblast se zaměřili policisté z Příbrami.

V sobotu 24. srpna vyjeli do CHKO Brdy a jejich cílem bylo najít rozdělané ohně. Do pátrání vyslali také svůj dron. Ten jim pomohl odhalit táborníky blízko vrcholu Houpák. "Na místo okamžitě vyjela pozemní hlídka. Oheň zapálený táborníci neměli, v CHKO je však zakázané i stanování," uvedla tisková mluvčí Monika Schindlová.

Čtyřem lidem ve věku 20 až 30 let hrozí pokuta až pět tisíc korun za porušení lesního zákona. Kdyby měli rozdělaný i oheň, mohla by se pokuta vyšplhat až na patnáct tisíc korun. "V loňském roce řešili policisté z obvodního oddělení Příbram – venkov celkem deset případů táboření s rozdělaným ohněm v lese," doplnila Schindlová.

Související obsah

Pokud máte v plánu někdy vyrazit do přírody a postavit si stan, měli byste si raději předem zjistit, co je dovolené. Na území CHKO můžete pouze spát pod širákem a jen na jednu noc. Nesmíte si postavit stan ani rozdělávat oheň.

Například správa CHKO Beskydy na svém webu upozorňuje, že spaní pod širákem netoleruje na maloplošných zvláště chráněných územích. Mezi ně patří národní přírodní rezervace, přírodní rezervace a přírodní památky.

V národních parcích se smí nocovat pouze na stezkách. Mimo vyznačené stezky je zakázáno se pohybovat. Co se týče území obcí, tam si každá z nich může stanovit vyhlášku na zákaz táboření nebo nocování. Informovat se můžete na obecním úřadě. V CHKO a v soukromých lesích je povolené sbírat lesní plody nebo houby. V národních parcích je to už zakázané.

Termokamera policie zachytila táborníky

Zdroj: Policie ČR

Podívejte se na reportáž o kontrolách v příměstských táborech z Televizních novin:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz