Zahraničí

Dělníci v Severním moři zažili šok! Natočili tam obřího žraloka. VIDEO

Dělníci v Severním moři zažili šok! Natočili tam obřího žraloka. VIDEO
Zdroj: Profimedia

Dělníci pracující na ropné plošině u dánského pobřeží nevěřili vlastním očím - při stavbě lešení si kolem nich spokojeně plaval osmimetrový žralok veliký. Spatřit tento druh v Severním moři je velká vzácnost - ve vodách Dánska mořský biolog ještě nikdy předtím takto velkého žraloka neviděl.

Na toto setkání dělníci pracující na ropné plošině Syd Arne v Severním moři zhruba 240 kilometrů od přístavu Esbjerg jen tak nezapomenou. Při stavbě lešení zahlédli na hladině obří stín. Netrvalo dlouho, než si uvědomili, že mají tu čest se žralokem.

Obří paryba, která si spokojeně plavala pod nimi, byla osm metrů dlouhým zástupcem žraloka velikého, kterého v Severním moři jen tak někdo nespatří. Přestože si libuje jak v teplých, tak studených vodách, jeho pobyt v Severním moři je spíš ojedinělý.

Po překonání prvotního šoku dělníci žraloka okamžitě natočili jako památku na neobvyklé setkání. O jejich zážitku jako první informovala dánská televize TV 2. "Když jsem to video viděl, málem jsem spadl ze židle," řekl mořský biolog Jens Peder Jeppesen. V dánských vodách prý ještě nikdy takto obrovského žraloka neviděl.

Související obsah

I z výšky 40 metrů obří paryba vzbuzovala respekt. Žralok veliký však není agresivní druh a pro člověka je neškodný. Jeho veliká ústa se roztahují do děsivých rozměrů, skrze ně však prochází pouze plankton, který filtruje z vody. Lidé se tak nemusí bát, že by skončili v jeho obrovském chřtánu.

Jedná se o druhou největší parybu po žraloku obrovském. Stejně jako ostatní velké druhy žraloků je ohrožený, na červeném seznamu je uveden jako zranitelný. Hrozí mu vyhynutí kvůli nízké odolnosti a nadměrnému lovu pro jeho ploutve, maso i orgány.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Lidi v karanténě odvolí ve středu 6. října

Prezident Miloš Zeman vyhlásil termíny hlasování pro lidi v karanténě. Volit do Poslanecké sněmovny budou 6. října. V pobytových zařízeních, mezi které se řadí například domovy důchodců, se bude volit ve čtvrtek 7. října. Rozhodnutí spolupodepsal předseda vlády Andrej Babiš.

Píše se na Deník.cz