Domácí

Nejoblíbenější jména v Česku! Takhle se během století změnila. PŘEHLED

Nejoblíbenější jména v Česku! Takhle se během století změnila. PŘEHLED
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

V loňském roce rodiče svým dětem dali nejčastěji jméno Eliška a Jakub. Stejně tak tomu bylo například i v roce 2015. Předtím však první příčce vévodil Jan a Tereza. Tato jména byla oblíbená už v roce 1999 a své prvenství si držela velmi dlouho. V dřívější době ale rodiče vybírali jiná jména. Podívejte se, jak se vyvíjela v průběhu let.

Český statistický úřad sleduje jména dětí narozených v lednu už od roku 1999. V té době se narodilo nejvíce Janů, a to až 257. Za nimi se objevil Jakub a Tomáš.

U děvčátek vévodila Terezka. Těch se v Česku narodilo až 248. Oblíbená byla také Kateřina a Michaela. O dva roky později si rodiče pro své děti vybrali stejná jména. Změna byla pouze u holčiček. Michaelu vystřídala tentokrát Anna.

Roku 2005 opět vévodila Terezka. Za ní se umístila Eliška a třetí místo obsadila Adélka. U chlapečků se na první místo dostal Jan, za ním Jakub a Tomáš.

 

Zdroj: ČSÚ

O tři roky později se rodičům nejvíce líbila Tereza, Natálie a Anna. Co se týče klučičích jmen, Jakubovi se podařilo na prvním místě vystřídat Jana.

 

Zdroj: ČSÚ

Tato jména si rodiče vybírali až do roku 2018. V loňském roce se totiž na třetím místě umístila Sofie a u kluků Adam. Do první trojice se tak dostali poprvé v historii sledování. Sofie posunula Terezku až na pátou pozici a Adam odsunul Tomáše na čtvrté místo.

 

Související obsah

V dřívějších letech však rodiče svým dětem vybírali jiná jména. Od roku 1900 do roku 1940 byla nejčastějším jménem Marie. V 60. letech se objevilo nejvíce Janů a v 70. letech Petrů.

Jan se pak na prvním místě objevoval od 80. let až do roku 2008. V oblibě však v dřívějších letech byl například Josef, Růžena, Božena, Václav, Věra, Jaroslav nebo František.

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Cestující si odmítla nasadit roušku, letadlo nad Atlantikem se muselo vrátit do Miami

Let společnosti American Airlines směřující o Londýna se ve středu musel kvůli jedné cestující vrátit zpět do Miami. Kapitán Boeingu 777 tak rozhodl poté, co si žena podle federálního nařízení odmítla nasadit roušku. Po přistání ji z letadla odvedla policie a žena byla zařazena na americký interní seznam osob, kterým je odepřen vstup na palubu letadla, informovala agentura AP s odkazem na vyjádření aerolinek.

Krátká zpráva

Kamion převážející výbušniny se střetl s motorkou, výbuch zabil nejméně 17 lidí

Nejméně 17 lidí přišlo v Ghaně o život a dalších 59 bylo zraněno při explozi kamionu, který převážel výbušniny. Podle agentury AFP byl výbuch byl následkem dopravní nehody, při které došlo ke střetu s motocyklem. Masivní exploze vytvořila na místě srážky hluboký kráter a srovnala se zemí desítky budov v okolí.

Píše se na Deník.cz