Domácí

Nejoblíbenější jména v Česku! Takhle se během století změnila. PŘEHLED

Nejoblíbenější jména v Česku! Takhle se během století změnila. PŘEHLED
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

V loňském roce rodiče svým dětem dali nejčastěji jméno Eliška a Jakub. Stejně tak tomu bylo například i v roce 2015. Předtím však první příčce vévodil Jan a Tereza. Tato jména byla oblíbená už v roce 1999 a své prvenství si držela velmi dlouho. V dřívější době ale rodiče vybírali jiná jména. Podívejte se, jak se vyvíjela v průběhu let.

Český statistický úřad sleduje jména dětí narozených v lednu už od roku 1999. V té době se narodilo nejvíce Janů, a to až 257. Za nimi se objevil Jakub a Tomáš.

U děvčátek vévodila Terezka. Těch se v Česku narodilo až 248. Oblíbená byla také Kateřina a Michaela. O dva roky později si rodiče pro své děti vybrali stejná jména. Změna byla pouze u holčiček. Michaelu vystřídala tentokrát Anna.

Roku 2005 opět vévodila Terezka. Za ní se umístila Eliška a třetí místo obsadila Adélka. U chlapečků se na první místo dostal Jan, za ním Jakub a Tomáš.

 

Zdroj: ČSÚ

O tři roky později se rodičům nejvíce líbila Tereza, Natálie a Anna. Co se týče klučičích jmen, Jakubovi se podařilo na prvním místě vystřídat Jana.

 

Zdroj: ČSÚ

Tato jména si rodiče vybírali až do roku 2018. V loňském roce se totiž na třetím místě umístila Sofie a u kluků Adam. Do první trojice se tak dostali poprvé v historii sledování. Sofie posunula Terezku až na pátou pozici a Adam odsunul Tomáše na čtvrté místo.

 

Související obsah

V dřívějších letech však rodiče svým dětem vybírali jiná jména. Od roku 1900 do roku 1940 byla nejčastějším jménem Marie. V 60. letech se objevilo nejvíce Janů a v 70. letech Petrů.

Jan se pak na prvním místě objevoval od 80. let až do roku 2008. V oblibě však v dřívějších letech byl například Josef, Růžena, Božena, Václav, Věra, Jaroslav nebo František.

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz