Voda

Ministři chtějí levnější pitnou vodu. Prosadit ji mají ústavním zákonem

Právo provozovat vodovody a kanalizace by nově mohl mít pouze stát nebo města a obce. Změnu připravuje Ministerstvo zemědělství. Zakotvit by ji chtěl do nového ústavního zákona. Už teď se řada měst snaží o rušení smluv se společnostmi, které u nás před lety smlouvami právo na prodej pitné vody získaly.

V Česku ročně přes vodovody proteče přes 600 milionů kubíků vody. Dvěma třetinám Čechů ji ale prodají soukromé, většinou zahraniční, společnosti. Tomu chce ministerstvo zemědělství zamezit ústavním zákonem o ochraně vody. Pusťte si reportáž Jana Sochy pod titulkem článku.

"Stát by měl garantovat, aby měli všichni přístup k pitné vodě, k přírodním zdrojům v dostatečné míře," řekl Aleš Kendík, náměstek pro řízení vodního hospodářství.

Související obsah

Obchodování s pitnou vodou je v Česku miliardový byznys. Největší část zisků z něj přitom odtéká do tří zahraničních společností, které si výhodné podnikání pojistily v devadesátých letech smlouvami, které nelze vypovědět. Na obnovu infrastruktury pak jde v mnoha případech jen zlomek peněz, než kolik by bylo potřeba. Více už v reportáži Martina Kočárka.

Rey Koranteng, Lucie Borhyová, TN.cz

K tématu Voda

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz