Platby

Při platbě kartou můžete mít od soboty problém, varuje ČNB!

Už od soboty mohou mít lidé při bezkontaktní platbě kartou v obchodě problémy. Upozornila na to Česká národní banka (ČNB). Některé terminály mohou bezkontaktní platbu odmítnout. V tom případě byste do něj měli kartu vložit a zadat PIN.

Komplikace přináší unijní směrnice o platebních službách, která vstoupí v platnost 14. září. "Česká národní banka v této souvislosti upozorňuje, že při platbě fyzickou platební kartou v kamenných obchodech mohou v některých případech nastat určité komplikace," sdělila banka.

Část platebních terminálů zřejmě nebude na změny připravena, a tak mohou zamítat některé bezkontaktní platby kartami do výše 500 korun, u kterých obvykle nemusíte zadávat PIN kód. Terminály navíc podle ČNB nebudou informovat o tom, proč platbu zamítly.

Pokud se vám to stane, není třeba panikařit. Prodavač by měl zadat platbu znovu, v tomto případě platební kartu vložte do terminálu a zadejte PIN. "Tím dojde k ověření držitele v souladu s nařízením a provedení platby," ujistila ČNB.

Související obsah

Problém mohou mít terminály v kamenných obchodech, ale také v prostředcích městské hromadné dopravy, kde je možné zakoupit si lístek pomocí bezkontaktní karty. Do těchto terminálů ale nelze kartu vložit, proto musíte použít jinou bezkontaktní kartu, nebo si jízdenku koupit jinak.

S bezkontaktními platbami, které chcete provést kartou nahranou v mobilu, chytrých hodinkách nebo jiných zařízeních, by potíže být neměly.

Platby kartou budou vyžadovat dvojí ověření. Podívejte se na reportáž Dominiky Janochové.

Evropská směrnice zavádí tzv. dvoufaktorové ověření uživatele, kvůli kterému se mění také internetové bankovnictví a online platby. Nově se bude při takových platbách ověřovat identita kombinací alespoň dvou bezpečnostních prvků z různých kategorií:

1. znalost (to, co ví pouze uživatel) – např. heslo či PIN

2. držení (to, co drží pouze uživatel) – např. zaslání ověřovací SMS

3. inherence (to, čím uživatel je) – biometrické prvky jako např. otisk prstu či scan oka

Související obsah

Pokud si tedy budete například chtít něco koupit v e-shopu a zaplatit kartou přes internet, budete muset zadat dva údaje - třeba PIN kód karty a otisk prstu, nebo kód z ověřovací SMS a heslo do internetového bankovnictví, či další kombinaci podle banky a zvoleného typu ověření.

ČTĚTE TAKÉ:

Tyhle PINy nejsou bezpečné! Je mezi nimi i váš? Změňte ho!
Jak dostat peníze zpět, když na internetu naletíte?

Rey Koranteng, Lucie Borhyová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz