Smartwings

Let Smartwings s jedním motorem byl chyba posádky, tvrdí úřad

Let Smartwings s jedním motorem byl chyba posádky, tvrdí úřad
Zdroj: Profimedia

Při srpnovém letu boeingu 737 společnosti Smartwings z řeckého Samosu do Prahy, kdy vypověděl službu jeden z motorů, posádka pochybila, když pokračovala až do Prahy. Naznačil to ředitel Úřadu pro civilní letectví David Jágr. Ke stejnému závěru mělo dospět i šetření samotné společnosti.

Letem Smartwings z 22. srpna se ve čtvrtek zabýval parlamentní podvýbor pro dopravu. "Dodnes nikdo nechápe rozhodnutí kapitána. Nějak se rozhodl, my nevíme, co ho k tomu vedlo," citoval web iDNES.cz ředitele Úřadu pro civilní letectví (ÚCL) Davida Jágra.

Podle iDNESu hodnotí ÚCL incident jako pochybení posádky. Ke stejnému závěru měla v interním šetření dojít také společnost Smartwings. Ředitel ÚCL Jágr řekl, že společnost při vyšetřování plně spolupracuje a viníky budou zřejmě čekat velmi přísné tresty.

Smartwings minulý týden předaly ÚCL příslušnou dokumentaci. Společnost při tom uvedla, že "interní šetření potvrdilo, že se nejednalo o systémovou chybu".

Související obsah

Boeing 737 se 170 cestujícími odstartoval 22. srpna dopoledne z řeckého ostrova Samos. Po dostoupání do letové hladiny 36 tisíc stop, přibližně 11 kilometrů, ale vysadil levý motor. Posádka s letadlem klesla do nižší výšky a neúspěšně se pokusila motor znovu nastartovat.

Pak se rozhodla pokračovat až do Prahy. Manuál výrobce přitom piloty nabádá k tomu, aby "přistáli na nejbližším vhodném letišti". Těch bylo po cestě několik. O potížích nevěděli ani řídící letového provozu na trase, kterou letadlo prolétalo. Stroj bez dalších komplikací přistál v Praze. Jen s jedním fungujícím motorem letěl přibližně 140 minut.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz