EET se rozšíří i na zbývající odvětví. Sníží se DPH na pivo či kadeřníka

Poslanecká sněmovna schválila rozšíření elektronické evidence tržeb i na zbývající odvětví. Některé služby a zboží budou nově v nejnižší, desetiprocentní sazbě DPH.

Poslanci měli o novele zákona hlasovat už v úterý, nakonec ji ale odložili, protože koalice neměla dostatek hlasů pro přehlasování senátního veta. K tomu byl potřeba souhlas 101 poslanců, v pátek jich pro hlasovalo 104.

Novela počítá se zahájením 3. a 4. fáze evidence tržeb, která začne se tak rozšíří i na zbývající oblasti prodeje šest měsíců po nabytí platnosti zákona. Platby budou muset v elektronické evidenci zaznamenávat například řemeslníci, lékaři, advokáti nebo taxikáři.

Malí podnikatelé ale budou moci evidovat hotovostní tržby do 600 tisíc korun v off-line režimu. Vydávat tak budou případně jen papírové účtenky, které budou mít k dispozici od finanční správy. Je jen na nich, jestli se rozhodnou pro tuto možnost, nebo pro běžnou on-line evidenci. Vládní návrh původně počítal s limitem 200 tisíc korun, poslanci ho ale zvýšili.

Související obsah

"Navrhované řešení tak nepředstavuje osvobození od zákona o evidenci tržeb, ale alternativní formu evidence pro nejmenší živnostníky a podnikatele. Jeho výhodou je, že si tito podnikatelé sami rozhodnou, zda budou evidovat on-line nebo prostřednictvím tohoto modelu," uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

Výjimku z EET dostanou prodejci v telekomunikacích, co se týče předplacených karet, tržby z hazardních her, kde je dostatečná regulace a dohled, obchodní letecká doprava a nevidomí poplatníci. Zároveň nebudou muset EET mít prodejci vánočních kaprů v období od 18. do 24. prosince.

DPH na některé služby se sníží

Úprava přináší také snížení DPH na nejnižší, desetiprocentní sazbu v sektoru stravování, některých řemeslných a odborných služeb, vodného a stočného.

Z 21 % na 10 % klesne DPH u kadeřnických a holičských služeb, oprav jízdních kol, obuvi, úprav oděvů nebo prodeje točeného piva. K významnému zlevnění služeb to ale podle ministerstva nepovede - kromě vodného a stočného, které se sníží DPH z 15 % také na 10 %.


Související obsah

Výčet zboží a služeb, pro které bude platit snížená sazba DPH:

domácí péče o děti, staré, nemocné a zdravotně postižené občany

stravovací služby a podávání nápojů vč. točeného (sudového) piva podávaného jako stravovací nebo cateringová služba, avšak s výjimkou stravovacích služeb, které jsou osvobozeny od daně podle § 57 až 59 zákona o dani z přidané hodnoty, a s výjimkou podávání tabákových výrobků a alkoholických nápojů (kromě točeného piva)

úprava a rozvod vody prostřednictvím sítí (vodné)

odvádění a čištění odpadních vod včetně ostatních služeb souvisejících s těmito činnostmi (stočné)

služby čištění vnitřních prostor prováděné v domácnostech,
služby mytí oken prováděné v domácnostech

opravy obuvi a kožených výrobků

opravy a úpravy oděvů a textilních výrobků

opravy jízdních kol

kadeřnické a holičské služby

půjčování nebo nájem knih

pitná voda dodávaná odběratelům vodovodem podle zákona o vodovodech a kanalizacích

knihy, e-knihy a audioknihy

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu EET

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Píše se na Deník.cz