Petice

Mají mít Češi ústavní právo nosit zbraň? Petici podepsaly tisíce lidí

Mají mít Češi ústavní právo nosit zbraň? Petici podepsaly tisíce lidí
Zdroj: TV Nova

Senátoři chystají novelu, která má bránit legální držení zbraní. Zaznělo to na úterním veřejném slyšení, kde se diskuovalo ohledně petice za zakotvení práva na držení zbraní v české ústavě. Její iniciátoři kritizují evropskou směrnici omezující jejich vlastnictví. Podpis pod peticí připojil i předseda Senátu Jaroslav Kubera a senátor Martin Červíček (oba ODS).

Petici do rukou senátorů předali zástupci organizace LIGA LIBE už v polovině června letošního roku. Jednalo se o největší petici, která kdy byla do Senátu doručena. Údajně totiž vážila zhruba 100 kilogramů a obsahovala podpisy více než 100 tisíc českých občanů.

"Léta naší průběžné tvrdé práce a osvěty přinesla ovoce, takže velmi významná skupina senátorů napříč politickým spektrem iniciativně připravila senátní návrh, který má doplnit právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní do Listiny základních práv a svobod, která je součástí našeho ústavního pořádku," uvedl prezident organizace LIGA LIBE Pavel Černý.

Senátní Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice proto v úterý pořádal veřejné slyšení. Během jednání, které trvalo až do 14. hodiny, vystoupili nejen senátoři, poslanci, zástupci autorů petice a odborné veřejnosti, ale i renomovaní úředníci ministerstev, právníci a politologové.

Související obsah

Podle autorů petice je jejich aktivita reakcí na směrnici Evropské unie, která by značně omezila práva na držení zbraní. Evropští poslanci však argumentují tím, že by mělo dojít ke snížení terorismu v Evropě.

Směrnice byla přijata už předloni na jaře a hlasovalo pro ni 491 z 697 přítomných europoslanců, 178 bylo proti a 28 se zdrželo. Hlasování předcházela bouřlivá debata, v níž zazněla i obvinění z populismu a ignorance, anebo naopak z posedlosti byrokratickou regulací, která lidem ztrpčí život.

Související obsah

Jako odpůrci nové normy vystupovali mimo jiné napříč politickým spektrem čeští europoslanci. Z českých zástupců podle výpisu z hlasování směrnici podpořil jen tehdejší europoslanec Jan Keller (ČSSD), a to omylem.

Podívejte se, jak je jednoduché získat v Česku střelnou zbraň:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz