Petice

Mají mít Češi ústavní právo nosit zbraň? Petici podepsaly tisíce lidí

Mají mít Češi ústavní právo nosit zbraň? Petici podepsaly tisíce lidí
Zdroj: TV Nova

Senátoři chystají novelu, která má bránit legální držení zbraní. Zaznělo to na úterním veřejném slyšení, kde se diskuovalo ohledně petice za zakotvení práva na držení zbraní v české ústavě. Její iniciátoři kritizují evropskou směrnici omezující jejich vlastnictví. Podpis pod peticí připojil i předseda Senátu Jaroslav Kubera a senátor Martin Červíček (oba ODS).

Petici do rukou senátorů předali zástupci organizace LIGA LIBE už v polovině června letošního roku. Jednalo se o největší petici, která kdy byla do Senátu doručena. Údajně totiž vážila zhruba 100 kilogramů a obsahovala podpisy více než 100 tisíc českých občanů.

"Léta naší průběžné tvrdé práce a osvěty přinesla ovoce, takže velmi významná skupina senátorů napříč politickým spektrem iniciativně připravila senátní návrh, který má doplnit právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní do Listiny základních práv a svobod, která je součástí našeho ústavního pořádku," uvedl prezident organizace LIGA LIBE Pavel Černý.

Senátní Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice proto v úterý pořádal veřejné slyšení. Během jednání, které trvalo až do 14. hodiny, vystoupili nejen senátoři, poslanci, zástupci autorů petice a odborné veřejnosti, ale i renomovaní úředníci ministerstev, právníci a politologové.

Související obsah

Podle autorů petice je jejich aktivita reakcí na směrnici Evropské unie, která by značně omezila práva na držení zbraní. Evropští poslanci však argumentují tím, že by mělo dojít ke snížení terorismu v Evropě.

Směrnice byla přijata už předloni na jaře a hlasovalo pro ni 491 z 697 přítomných europoslanců, 178 bylo proti a 28 se zdrželo. Hlasování předcházela bouřlivá debata, v níž zazněla i obvinění z populismu a ignorance, anebo naopak z posedlosti byrokratickou regulací, která lidem ztrpčí život.

Související obsah

Jako odpůrci nové normy vystupovali mimo jiné napříč politickým spektrem čeští europoslanci. Z českých zástupců podle výpisu z hlasování směrnici podpořil jen tehdejší europoslanec Jan Keller (ČSSD), a to omylem.

Podívejte se, jak je jednoduché získat v Česku střelnou zbraň:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz