Kartička

Pojišťovny letos vymění statisíce kartiček! Týká se to i vás?

Pojišťovny letos vymění statisíce kartiček! Týká se to i vás?
Zdroj: thinkstockphotos.com/ profimedia.cz

Kartičky zdravotních pojišťoven slouží jako doklad o nároku na bezplatné ošetření. Přestože je lidé příliš často nevytahují, je dobré si dát pozor na končící platnost, hlavně při návštěvě nového lékaře nebo při cestě po Evropské unie. U některých pojišťoven si o novou průkazku musíte požádat sami. A údajů na kartičkách využívají i podvodníci.

Většina pojišťoven při končící platnosti zdravotních kartiček zasílá nové průkazky automaticky. Je třeba si tak jen zkontrolovat, jestli nový doklad skutečně přišel poštou. Ze sedmi zdravotní pojišťoven funguje automatický systém u pěti. Toto číslo se ale ještě letos zvýší.


Vojenská zdravotní pojišťovna VoZP připravuje na letošní podzim velkou výměnu průkazů, novou kartičku dostane asi 120 tisíc lidí. Doteď si klienti museli o nový průkaz žádat sami, pojišťovna ale chce spolu s velkou výměnou průkazů přejít na automatický systém.


"Klienty budeme hromadně obesílat v určitých periodách, čili si to už sami nebudou muset hlídat. To se samozřejmě netýká výměny karty kvůli ztrátě nebo odcizení," vysvětlil vedoucí oddělení marketingu VoZP Jan Mates.

 

Zdroj: TV Nova


I nadále si o kartičku musí sami požádat pojištěnci Zaměstnanecké pojišťovny Škoda (ZPŠ). "Již v první polovině tohoto roku jsme zahájili informační kampaň, na kterou naši pojištěnci reagují a přicházejí si postupně sami své kartičky s předstihem vyměnit," popsal mluvčí ZPŠ Petr Kvapil.


Velkou výměnu kartiček ještě letos zařizuje také Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZP MV). V říjnu končí platnost téměř 167 tisíc kartičkám. Přitom za celý příští rok skončí platnost u asi 214 tisícům kartiček.


Mezi pojišťovny s největší obměnou průkazů v nadcházejících letech patří Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP). Příští rok novou kartičku dostane 300 až 400 tisíc lidí, podobně tomu bude i roce 2022.

 

Související obsah


Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) připravuje letos výměnu ještě 55 tisíc kartiček a příští rok 134 tisíc. Zároveň ale upozornila na podvodníky, kteří využívají údajů z kartiček.


"Tito lidé tvrdí, že si ověřují platnost průkazů pojištěnce, opíší si osobní údaje dotyčného a pak ho bez jeho vědomí přehlásí k jiné zdravotní pojišťovně. VZP jednak za svými klienty zásadně nechodí domů a zadruhé není naprosto nutné takto ověřovat platnost průkazů," upozornil mluvčí pojišťovny Vlastimil Sršeň.

 

Související obsah


Na Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC), jak se současné kartičky zdravotních pojišťoven označují, lze prokázat nárok na bezplatnou nezbytnou zdravotní péči i v zemích Evropské unie, Islandu, Lichtenštejnsku, Norsku a Švýcarsku. Při cestách do zahraničí je tak dobré mít ji s sebou.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz