Burčák

Pozor na pančovaný burčák! Kontroloři už za něj rozdali první pokuty

Sezóna burčáku je v plném proudu a podle odborníků bychom si měli tradičně dávat pozor na to, kde ho kupujeme. Jedním z nejčastějších prohřešků prodejců je takzvané pančování, tedy ředění burčáku vodou, které vinařský zákon zakazuje. Prodejce proto kontroluje i potravinářská inspekce.

Na kontrolu s inspektory Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) vyrazil i štáb TV Nova. "Státní zemědělská inspekce u mě kontrolovala původ burčáků. To znamená, že musí sedět číslo šarže s dodacím listem," uvedl majitel vinotéky Otakar Pokorný.

"Jako burčák smí být ze zákona označen pouze nápoj, který byl vyrobený z hroznů sklizených a zpracovaných na území České republiky," vysvětlil mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Kromě původu burčáku se inspektoři zaměřují také na jeho správnou chuť a barvu. Burčák by měl být světle pískový, chutnat po hroznech a měli byste cítit zbytkový cukr.

U jednoho ze stánků zjistila inspekce pochybení. Prodavačka tvrdila, že v burčáku jsou hrozny z Maďarska, takový nápoj ale podle zákona za burčák být označen nesmí. Majitel stánku se ke kontrole odmítl dostavit, inspektoři tak odebrali vzorek nápoje, který poputuje do laboratoře.

Související obsah

"Teď ještě nevíme, o jaký produkt se jedná, ale podle tvrzení prodavačky to vypadá, že ten mošt bude z Maďarska. Podle cedule je nabízen jako burčák bílý. Uvidíme, co nám pan majitel řekne," prohlásil jeden z inspektorů, který z pracovních důvodů zůstává v anonymitě.

"Inspektoři zatím zkontrolovali přibližně stovku prodejních míst burčáku a ve 42 případech přistoupili k odebrání vzorků," doplnil Kopřiva.

Ve vzorcích budou experti hledat přidanou vodu, syntetická barviva, oxid siřičitý nebo přidané cukry. Právě těmi nejčastěji prodejci vylepšují barvu i chuť nápoje. Pokud tam tyhle látky najdou v nadlimitním množství, hrozí prodejci pokuta až v řádu stovek tisíc korun.
 

epa, TN.cz

K tématu Burčák

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz