Domácí

Hodně cukru, jedovaté látky: Takto dopadl test dětských sušenek!

Hodně cukru, jedovaté látky: Takto dopadl test dětských sušenek!
Zdroj: dTest

Potraviny určené pro děti by měly být co nejzdravější - ne všechny produkty to však splňují. Organizace dTest provedla test sušenek pro nejmenší a zjistila, že některé z nich nevyhovují předpisům. Zaměřila se také na obsah akrylamidu, který je toxický a karcinogenní.

Cílem testu spotřebitelské organizace dTest bylo zjistit, kolik škodlivého akrylamidu, který zvyšuje riziko rakoviny a poškozuje nervový systém, obsahují dětské sušenky. Otestovala proto devět druhů sušenek pro děti do tří let a další tři bez označení věku.

Sušenky pro děti do tří let v testu akrylamidu obstály všechny. "Ty, které byly vysloveně určeny pro děti do 36 měsíců, splnily všechny předepsané normy. Na samotné hranici však byl obsah akrylamidu u výrobku Hipp Dětské jablečné sušenky," uvedla šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová.

"Sušenky pro děti starší tří let vyhověly legislativním limitům na obsah akrylamidu pro běžnou populaci. Nejvíc akrylamidu jsme naměřili ve výrobcích Opavia Brumík Abécé a Kubík Sušenky s máslem," dodala Hoffmannová.

Související obsah

V rámci testu se ale organizace zaměřila i na výživové informace na obalech - množství cukru, tuku a obsah soli. "V jednom případě jsme zjistili, že sušenky složením nevyhovují předpisům. Byl to případ Mini piškotů značky Hamánek, které překročily maximální povolený limit obsahu cukru. Na druhou stranu je potřeba říct, že v současné době tento výrobek na trhu není dostupný, pravděpodobně došlo k jeho stažení," napsala Hoffmannová.

Ze všech testovaných sušenek si nejlépe vedly Holle Bio Biscuits, které v celkovém hodnocení dostaly 96 procent a v testu akrylamidu obdržely dokonce 100 procent, protože žádný neobsahují.

Nestlé Baby sušenky dopadly o něco hůř. Časopis je ohodnotil jako "dobré" a dal jim 66 procent. Narozdíl od sušenek Holle Bio Biscuits obsahují akrylamid, dítě by jich proto denně nemělo jíst velké množství.

Jediné sušenky, které v testu propadly, jsou už zmíněné Hamánek Mini piškoty. Se svými 17 procenty dostaly nedostatečné hodnocení. Pozitivem je, že v testu akrylamidu si vedly výborně - žádný totiž neobsahují. Kompletní výsledky testu najdete ZDE.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz