Nádraží

PŘEHLED: Nádraží v Česku čekají opravy! Mění se i systém nástupišť

PŘEHLED: Nádraží v Česku čekají opravy! Mění se i systém nástupišť
Zdroj: Profimedia

Vlaková nádraží v Česku prochází postupnou rekonstrukcí. U některých se musí položit nová střecha, další potřebují zlepšit interiéry a u jiných se změní jen fasáda. Podívejte se, jestli opravy čekají i nádraží ve vašem městě.

Zchátralá nádraží najdeme po celém Česku. Některá potřebují opravdu velkou rekonstrukci, jsou ale i taková, kterým stačí nová fasáda, aby zase dělala parádu. Rekonstrukce ale nutně neznamená, že bude budova v moderním provedení. Třeba v Břeclavi by mělo nádraží mít historický vzhled.

Spolu s opravami výpravních budov se má měnit také systém označování míst, kam přijíždí vlaky. Zatímco doposud cestující většinou v řádech nebo na lístku našli číslo nástupiště, nově tam budou jen čísla kolejí - budou číslované od hlavní přístupové cesty na nádraží, například od výpravní budovy.

Podle Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) jde o reakci na evropský trend ve vlakové dopravě. "Jedná se o převzetí evropské metodiky organizace stanic," uvedl už dříve mluvčí SŽDC Marek Iliaš. Změnou označení prochází nádraží už od léta roku 2017. Více čtěte zde.

Související obsah

Rekonstrukce nádraží vyjdou stát na stovky milionů. Třeba opravy výpravní budovy v Českých Budějovicích, které mají začít v příštím roce, budou stát 585 milionů korun. Naopak v Brně se budova modernizuje za téměř 50 milionů korun.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

Kromě Českých Budějovic chystá SŽDC také rekonstrukci nádraží v Plzni, Pardubicích nebo Velkém Meziříčí. Naopak dokončeny už jsou opravy v Karlštejnu nebo Kolíně. V přehledu, který redakci TN.cz poskytla SŽDC, se můžete podívat, jestli se bude opravovat i nádraží ve vašem městě:

 

Zdroj: SŽDC
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz