ČSSD

Čistka v ostravské ČSSD! Členové zrušených buněk chtějí stranu opustit

Sociální demokracie může přijít až o 300 členů. V pátek totiž předsednictvo strany zrušilo licenci většině ostravských organizací. Šéfka ostravské ČSSD tvrdí, že většina lidí ze zrušených organizací jinam jít nechce a ve straně tedy skončí. Neklid mezi členy je ale i v dalších politických stranách.

Ostrava bývala baštou ČSSD. Pochází odtud třeba i současný ministr kultury Zaorálek. Teď právě on tvrdí, že zrušení 17 z 26 tamních buněk je podmínkou dalšího úspěchu a šancí tamní sociální demokracii vybudovat znovu.


"Máme dlouhodobě problém s černými dušemi, pokud chceme jít do krajských voleb, musíme jít tímto radikálním způsobem," řekl místopředseda poslanecké sněmovny Tomáš Hanzel (ČSSD).


Podle politologů se ukazuje přetrvávající roztříštěnost strany. Dalším důkazem mají být spory poslance Jaroslava Foldyny s kolegy. I o jeho vyloučení se včera hlasovalo. Sociálním demokratem zůstal jen těsně.

 

Související obsah


"Sociální demokracie je tak roztříštěna, že mnozí už nedokáží vedle sebe sedět, že si pan Foldyna posílá názory na Hamáčka," vyložil politolog Jan Kubáček. "Myslím si, že mám pravdu, kolegové že pravdu nemají, a to potvrzují volební výsledky," prohlásil Foldyna.


Spekuluje se přitom o tom, že Foldyna může stranu brzy opustit sám. Směřovat může do Trikolóry, kterou založil Václav Klaus mladší po vyloučení z ODS. "Nevím, kam přejdu, shoduju se v řadech věcí s Klausem a shoduju se i s lidmi z SPD a jejich programem," objasnil Foldyna své názorové směřování.


Pnutí v členské základně přitom zaznamenávají i další strany. Například komunisté ztrácí asi 2500 členů ročně. I tak ale mají zdaleka nejvíc členů. Je jich přes 30 tisíc. Sociální demokraté jsou zhruba na polovině a lidovců je přes 20 tisíc. To například k Pirátům se hlásí asi jen 1000 lidí.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz