Bomba

U Štětína našli obří nevybuchlou bombu! Zasáhne oblast 10 kilometrů

U Štětína našli obří nevybuchlou bombu! Zasáhne oblast 10 kilometrů
Zdroj: Profimedia

Ve vodním kanálu ústícím do polského přístavu Štětín byla nalezena nevybuchlá letecká bomba. Jde o největší pumu z dob druhé světové války, objevenou v polských vodách. Úřady zvažují evakuaci 42 tisíc obyvatel, kteří žijí v blízkosti.

Bombu objevili dělníci, kteří pracují na prohloubení vodního kanálu, vedoucího přes město Świnoujście do Štětína. Byla ukrytá pod vodou a vrstvou zeminy. Informoval o tom portál televize TVN24.

Na místo vyrazili historici a pyrotechnici, kteří zjistili, že jde o bombu typu Tallboy, které používala britská armáda, když chtěla zničit "obzvlášť pevné struktury", tedy budovy nebo celá města. Odpálením pod vodou vzniklo zemětřesení.

Bomba z roku 1944 váží 5,5 tuny, měří přes šest metrů a v průměru má téměř jeden metr. Její palebná síla dosahuje až deseti kilometrů. V době jejího shozu patřil Štětín nacistickému Německu a celý region čelil intenzivnímu bombardování.

Související obsah

Mluvčí regionální samosprávy Agnieszka Muchla-Lagoszová uvedla, že se ihned po nálezu sešel krizový štáb, aby rozhodl, co s bombou udělá, žádná volba ale zatím nepadla. Experti teď podle mluvčí hledají způsob, jak pumu bezpečně vyzvednout z kanálu.

Podle TVN24 je jasné, že se budou muset obyvatelé po dobu likvidace bomby evakuovat. Zatím se ale neví, jestli budou muset své domovy opustit všichni z 42tisícového města, nebo jen ti ze čtvrtí přímo sousedících kanálu.

TN.cz

K tématu Bomba

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz