Hladina

Nekupujte domy u moře, hladina stoupá rekordně rychle, varuje OSN!

Nekupujte domy u moře, hladina stoupá rekordně rychle, varuje OSN!
Zdroj: ENEX

Organizace spojených národů (OSN) vydala důrazné varování pro všechny, kteří uvažují o koupi nemovitosti u moře. Hladiny oceánů totiž stoupají rekordně rychle.

Výsledky studie, kterou vypracovali vědci s podporou právě OSN, se objevily jen pár dní poté, co mladí lidé po celém světě demonstrovali kvůli klimatu. A také krátce poté, co aktivistka Greta Thunbergová na klimatickém summitu vystoupila s výbušným projevem, ve kterém spílala světovým lídrům.

Studie také podle britského Mirroru ukázala, že nejhorším dopadům globálního oteplování se ještě dá zabránit. Ovšem pouze v případě, že nebude pokračovat trend růstu emisí.

V takovém případě by došlo k rozhození přirozených mechanismů, které se starají o chod oceánů a také určují podobu zmrzlých regionů naší planety. Podle vědců by narušení těchto systémů mohlo být tak výrazné, že by následkům neunikl nikdo.

Související obsah

 

Britská vláda v OSN oznámila vznik mezinárodní koalice států, jejímž cílem je, aby do roku 2030 bylo 30 procent rozlohy světových oceánů chráněných.

To by mělo podle politiků prospět ohroženým druhům jako jsou želvy, korály nebo mořští koníci a zároveň tak bojovat se změnou klimatu, protože by se emise zadržovaly pod hladinou.

Studie nevaruje jen před vzestupem hladin oceánů jako takových, ale také před souvisejícími bouřemi v pobřežních oblastech, v nichž stojí i řada velkých světových měst s miliony obyvatel.

"Je v našich silách zabránit úplnému zhroucení klimatu. Vlády, města, podniky, investoři i místní komunity se musejí sjednotit a jednat rychle a rozhodně, abychom dokázali předejít těm nejčernějším scénářům, které tato studie nastiňuje," burcuje pařížská starostka Anne Hidalgová.

Pusťte si úterní reportáž TV Nova ke změnám klimatu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Pražském okruhu havaroval kamion. Zablokoval dopravu

Na Pražském okruhu havaroval v úterý odpoledne poblíž Zličína kamion. "Nehoda i zásah blokují dopravu," informovali pražští hasiči. "Na místě nejsou žádní zranění," sdělil policejní mluvčí Jan Daněk. Okolo půl šesté odpoledne je místo průjezdné jedním pruhem. Při další úterní nehodě kamionu na dálnici D0 se u Černého Mostu také nikdo nezranil. "Místo je nyní průjezdné," řekl k této nehodě mluvčí Daněk krátce po 17. hodině.

Píše se na Deník.cz