Domácí

Klíšťata nezastavil ani start podzimu. Hygienici varují před jejich aktivitou

I když už začal podzim, klíšťata jsou i přes nižší teploty velmi aktivní, ve skutečnosti je stále jejich sezóna. Kvůli houbám jsou lesy plné lidí, ti ale často podceňují ochranu před klíšťaty. Právě v září a v květnu je hlášeno nejvíce nových případů lymské boreliózy.

Houbařská sezóna je v plném proudu a lesy jsou plné lidí. Mnozí se vrací s košíky plnými hub, někteří si ale mohou z lesa přinést také něco jiného. I přes nižší teploty jsou totiž stále velmi aktivní klíšťata. To potvrzují i statistiky, právě září a květen jsou měsíce, kdy je hlášen největší počet nových případů boreliózy.

"Před klíšťaty je vhodné chránit se dlouhým oděvem, uzavřenou obuví, chránit se repelenty a vyhýbat se místům, která jsou typická pro klíšťata," doporučuje lékařka Jana Pavlíčková.

Často se jedná o místa, která jsou vlhká a teplá, jsou to typicky smíšené a listnaté lesy, kde má tráva přes 20 centimetrů.

"Po návratu z přírody bychom se měli dobře prohlédnout. Takovými typickými místy, kde se klíšťata objevují, jsou místa s tenkou kůží, podpaží, třísla, podkolenní jamky. U dětí je to oblast za ušima, oblasti vlasaté části hlavy," doplnila Pavlíčková.

Související obsah

Když už se klíště přisaje, pak je dobré ho co nejdříve odstranit. Pavlíčková doporučuje odstranit klíště pinzetou či speciálním nástrojem, dobré je použít viklavý pohyb.

Kolem 10 % klíšťat je nakaženo boreliózou, navíc nemusí vždy dojít k přenosu. Pokud k němu ale dojde, projeví se nemoc velmi často kožní formou. V místě přisátí se objeví červený flek, který se rozšiřuje. Bývá patrné centrální vyblednutí. V takovém případě by měli lidé vyhledat praktického lékaře.

Skvrna se ale objevit nemusí, proto je vhodné sledovat po objevení klíštěte i další příznaky, jako jsou silná bolest hlavy, horečka, bolesti ve svalech, třesavka, únava, bolest kloubů, výrazná vyčerpanost. Později se objevuje celá řada dalších symptomů.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k ostrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz