Ministerstvo zdravotnictví

Češi mnohdy hledají zubaře marně, sehnat ho musí zdravotní pojišťovna!

Češi mnohdy hledají zubaře marně, sehnat ho musí zdravotní pojišťovna!
Zdroj: TV Nova

Najít nového zubaře je v některých regionech boj s větrnými mlýny. Ti stávající totiž nové pacienty často nepřijímají, noví stomatologové naopak nepřibývají. Sehnat vám ho přitom musí ze zákona zdravotní pojišťovna. Zajistit více zubařů prý ale není v jejich silách.

Pokud se rozhodnete hledat nového zubaře na webu České stomatologické komory, například v Ostravě budete mít smůlu. Podle seznamu stomatologů žádný z nich nové pacienty nepřijímá. V takovém případě byste se měli obrátit na svou zdravotní pojišťovnu.

"My našim klientům nabízíme osobní konzultaci, kdy je odkážeme na zubaře v místě jejich bydliště nebo v dostupné vzdálenosti," tvrdí mluvčí RBP zdravotní pojišťovny Ivo Čelechovský s tím, že v případě akutních případů nabídnou pojišťencům ošetření v nejbližším zařízení.

Podle mluvčího ale existuje několik variant, jak problém s hledáním zubaře řešit. "V případě, že není možné najít vhodného lékaře v České republice, mohou naši klienti využívat služeb lékařů v Polsku nebo na Slovensku, kdy jim to v rámci přeshraniční spolupráce umožníme," vysvětluje.

Čelechovský ale dodává, že zdravotní pojišťovna nemůže mluvit za zubaře. Zda nového pacienta přijme nebo ne, je pouze na jeho rozhodnutí. "My s nimi máme smlouvu, nejsou to naši zaměstnanci. O nedostatku zubařů můžeme upozornit ministerstvo zdravotnictví, zajistit více stomatologů, ale není v silách zdravotní pojišťovny," dodává Čelechovský. 

Nedaří se vám najít i jiné odborné lékaře? Je jich ve vašem regionu nedostatek? Napiště nám na email zpravy@nova.cz nebo přímo do zpráv na facebooku.

Ze zákona jsou to právě zdravotní pojišťovny, které mají povinnost zajišťovat zdravotní péči pro své pojištěnce. Ministerstvo zdravotnictví společně s ministerstvem financí nedávno vůbec poprvé provedlo kontrolu, zda tyto povinnosti plní. Zjistilo se, že nemají přehled o ochotě lékařů přijímat nové pacienty.

Související obsah

"Nestačí tečka na mapě, že tam ten poskytovatel je, ale jde o to, zdali skutečně přijímá nové pojištěnce. Pojišťovny toto musí vědět a my nyní hledáme cesty, jak to zjistit," tvrdí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Jeho resort chce nyní nalézt způsob, jak by lékaři mohli tuto informaci efektivně předávat zdravotním pojišťovnám.

"Pokud občané nemohou najít svého lékaře, měli by se vždy obrátit na svou zdravotní pojišťovnu, která má povinnost jim lékařskou péči zajistit. Lidé však tuto skutečnost často neví a obracejí se na nejrůznější často slepá místa," řekl Vojtěch.

Související obsah

Ministerstvo proto na svém webu umístilo formulář, kde mohou lidé vyplnit, kterého lékaře hledají, svou zdravotní pojišťovnu a své údaje. "Vygeneruje se mu žádost, která se automaticky odešle dané zdravotní pojišťovně, která ji následně začne řešit," dodal ministr.

Kdyby pojišťovna povinnost zajistit dostupnou péči klientovi zanedbala, hrozila by jí pokuta až 10 milionů korun. Podle nařízení vlády musí navíc být služba zubního lékaře pro pacienta dostupná v rámci dojezdové doby do 35 minut.

Přeplněné jsou také zubní pohovosti. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dánsko za víkend zaznamenalo víc omikronu, než celá EU

Dánský institut veřejného zdraví zaznamenal “znepokojivý“ nárůst potvrzených případů nové mutace koronaviru omikron. Podle agentury AFP dánské úřady v neděli registrovaly už 183 případů, což je proti pátku trojnásobný počet, přičemž Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) již dříve hlásilo 182 případů varianty omikron pro celou Evropskou unii včetně Norsko a Islandu.

Krátká zpráva

Dálnici D5 uzavřela nehoda 3 nákladních vozidel

Dálnici D5 ve směru Praha – Rozvadov uzavřela v pondělí nad ránem na 37. kilometru dopravní nehoda 3 nákladních vozidel. Podle informací z Centra dopravních nehod Policie České republiky došlo při srážce ke zranění osob a provoz na dálnici byl v místě nehody zastaven. Zrušení dopravního omezení se podle předpokladu PČR očekává kolem desáté hodiny dopoledne.

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz